Grupa eksperata kaže da abortus u Nemačkoj treba dekriminalizovati tokom prvih 12 nedelja trudnoće

Grupa eksperata kaže da abortus u Nemačkoj treba dekriminalizovati tokom prvih 12 nedelja trudnoće

Nezavisna ekspertska komisija preporučila je u ponedeljak da abortus u Nemačkoj više ne potpada pod krivični zakon zemlje i da bude legalizovan tokom prvih 12 nedelja trudnoće.

Trenutno se abortus u Nemačkoj smatra nezakonitim, ali nije kažnjiv ako žena prođe obavezno savetovanje i tri dana čekanja pre nego što obavi proceduru.

Koalicija nemačke progresivne vlade socijaldemokrata kancelara Olafa Šolca, Zelenih i slobodnih demokrata koji se bave biznisom, zadužila je komisiju eksperata da ispita pitanje abortusa, o čemu se već decenijama raspravlja.

Nemački pristup abortusu bio je restriktivniji nego u mnogim drugim evropskim zemljama. Neke Nemice su putovale u susedne zemlje kao što je Holandija – posebno tokom kasnijih faza trudnoće kada se abortus smatra potpuno nezakonitim u Nemačkoj, osim u veoma teškim slučajevima – da bi tamo izvršile abortus.

Druge evropske zemlje su na veoma različitim mestima u svom pristupu abortusu. Francuska je, na primer, prošlog meseca u svoj ustav upisala zagarantovano pravo na abortus, kao prvu u svetu i snažnu poruku podrške ženama širom sveta. U međuvremenu, poljski parlament je prošle nedelje održao dugo očekivanu debatu o liberalizaciji zakona u zemlji, koji je restriktivniji od nemačkog, iako mnoge žene prekidaju trudnoću kod kuće pilulama koje su poslate poštom iz inostranstva.

Iako je preporuka njemačke komisije vladi da dekriminalizuje abortus neobavezujuća, vjerovatno će ponovo podstaći raspravu o tom pitanju u zemlji. To bi na kraju moglo dovesti i do toga da parlament reformiše sadašnju regulativu, ali u ovom trenutku nije jasno da li će se i kada to dogoditi.

„Naša preporuka je da se odmaknemo od ove nezakonitosti i da se abortus u ranim fazama trudnoće označi kao legalan“, rekla je novinarima u Berlinu Frauke Brozijus-Gersdorf, profesor prava koja je član komisije.

„Ovo nije samo formalnost, već možete zamisliti da to čini veliku razliku za žene o kojima je reč, one koje su u situaciji da razmišljaju da li da zatraže abortus, da li je ono što rade pogrešno ili ispravno“, dodala je ona. .

Mnoge žene koje su imale abortus u Nemačkoj opisale su obavezno savetovanje kao ponižavajuće, dok su druge rekle da im je pomoglo u donošenju odluka.

Pored nezgodnog pravnog statusa abortusa u Nemačkoj, stručnjaci su istakli i da je poslednjih godina u zemlji opao broj lekara koji su spremni da abortiraju i da je ženama sve teže da nađu lekara u Nemačkoj. njihov region da im pomogne.

Komisija je rekla da, ako vlada odluči da legalizuje abortus tokom prvih 12 nedelja, takođe treba da obezbedi da žene koje žele da imaju prekid trudnoće imaju brz i lak pristup organizacijama i lekarima koji ga pružaju.

Trenutno, oko 10% lekara koji obavljaju medicinsku intervenciju suočeno je sa krivičnim prijavama, iako skoro nikada nisu proglašeni krivim.

Katolička crkva, jedan od glavnih protivnika liberalizacije propisa o abortusu u Nemačkoj, brzo je osudila preporuke komisije.

„Komisija razmatra legalizaciju abortusa u ranim fazama trudnoće. To bi značilo kraj jasnog koncepta zaštite života“, rekla je Irme Šteter-Karp, predsednica moćne laičke grupe Centralnog komiteta nemačkih katolika.

„Ljudsko dostojanstvo postoji od samog početka“, dodala je ona, nazvavši predlog „neprihvatljivim“.

Pored svojih preporuka za prvih 12 nedelja trudnoće, komisija je navela da bi za srednju fazu trudnoće trebalo da budu na zakonodavcima da odluče da li i koliko dugo abortus treba da bude legalan, dok u poslednjem tromesečju abortusi ne bi trebalo dozvoliti osim ako ne postoji jak medicinski ili socijalni razlog.

„Što je trudnoća kraća, veća je verovatnoća da je abortus dozvoljen; a što je gestacijska dob starija, to su potrebe nerođenog deteta važnije“, naveli su članovi komisije u rezimeu svog izveštaja, koji je trebalo da predaju. kasnije u četvrtak ministrima u vladi.