Farmeri pronašli ostatke Spejsiks kapsule

Farmeri pronašli ostatke Spejsiks kapsule

Veliki ugljenisani predmeti koje su prošle nedelje pronašli farmeri u udaljenoj oblasti Novog Južnog Velsa u Australiji potvrđeno je da su ostaci Spejsiks kapsule Elona Maska, saopštila je u četvrtak Australijska svemirska agencija.

Organizacija je naglasila da nastavlja da se angažuje na otkriću sa svojim „kolegama u SAD, kao i drugim delovima Komonvelta i lokalnim vlastima po potrebi“.

Spejsiks je potvrdio da je krhotina verovatno deo debla svemirske letelice Dragon koji snabdeva glavnu kapsulu električnom energijom tokom njenog vremena u orbiti pre nego što je kasnije odbačen, navodi se u saopštenju NASA-e koje prenose američki mediji. Zmaj je nosio četiri astronauta – tri iz SAD i jednog iz Japana – kući sa Međunarodne svemirske stanice u maju 2021.

Spejsiks još nije otkrio da li planira da prikupi ostatke.

Dr Bred Taker, astrofizičar sa Australijskog nacionalnog univerziteta, bio je prvi stručnjak koji je pregledao ostatke. U video snimku koji je postavio na internet, jedan od farmera koji je napravio početno otkriće kaže da je njegova prva pomisao kada je video čudan predmet koji viri iz zemlje bila da je to „staro spaljeno drvo.

Taker se složio da se u većini slučajeva sumnjivi svemirski otpad ispostavi da je nešto drugo, ali u ovom konkretnom slučaju dokazi su bili jaki.

Objasnio je da je prtljažnik Spejsiks Kru 1 bio „kataloški objekat“ i da je poznato da ide preko Novog Južnog Velsa i ponovo ulazi u Zemljinu atmosferu u subotu, 9. jula oko 7 ujutro. U to vreme, rekao je, ljudi su „čuli zvučni bum“ i „uvideli su jarku svetlost i delove koji se odvajaju od objekta kako se fragmentiraju kako je nameravano. ”

Detaljno je opisao otkriće, rekavši da se veruje da su krhotine „deo peraja debla,” i da je vertikalni komad visok oko tri metra i težak između 20 i 30 kilograma.

„Stručnjaci su proverili da li je sav materijal bezbedan i da ne predstavlja opasnost ni za koga“, dodao je Taker.

Obično se ostaci svemirskog hardvera zakopaju na dnu okeana, ali u retkim slučajevima završavaju na kopnu. U aprilu prošle godine, posuda pod pritiskom iz raketne faze Spejsiks Falcon 9 pala je na mušku farmu u državi Vašington.

2020. krhotine sa kineskog Long March 5B pale su iznad Obale Slonovače, ostavljajući metalne predmete na tlu.

Pitanje svemirskog otpada izazvalo je međunarodnu napetost prošlog meseca kada je administrator NASA-e Bil Nelson kritikovao Kinu zbog toga što ne deli „specifične informacije o putanji“ o svojoj raketi-pojačivaču. Kina je brzo uzvratila, podsećajući NASA na incident u državi Vašington, ističući da su „američki mediji koristili romantične reči kao što su ‘zvezde padalice da bi osvetle noćno nebo’ i ‘zaslepljujući svetlosni šou'“ kada su opisali pad tih krhotina.