Studija na miševima otkriva da male ekstracelularne vezikule iz mlade krvi produžavaju životni vek

Studija na miševima otkriva da male ekstracelularne vezikule iz mlade krvi produžavaju životni vek

Novo istraživanje predstavlja značajno otkriće: male ekstracelularne vezikule (sEV) iz krvi mladih miševa poseduju sposobnost da dramatično produže životni vek, podmlade fiziologiju celog tela i preokrenu degenerativne promene vezane za uzrast kod starijih miševa. Rad je objavljen u časopisu Nature Aging od strane istraživačkog tima koji su predvodili Chen-Iu Zhang, Ksi Chen, Ianbo Vang i Lei Fang sa Univerziteta Nanjing.

Efikasnost terapije izmenom krvi u preokretu starenja je dugo bila predmet debate, obeležena nedostatkom definitivnih i ubedljivih dokaza. U ovoj studiji, nedeljne injekcije mladih sEV-a 20-mesečnim mužjacima miševa rezultirale su povećanjem srednjeg životnog veka na 1.031 dan, što je 22,7% produženje u odnosu na tipični 840-dnevni životni vek muških miševa C57BL/6J. Najdugovečniji miš je preživeo do 1.266 dana, što je ekvivalentno 120–130 ljudskih godina.

Štaviše, intravenozna infuzija mladih sEV u ostarele miševe ublažava stare fenotipove i poboljšava funkcionalne padove povezane sa uzrastom u više tkiva (hipokampus, mišići, srce, testisi, kost, itd.). Mehanistička istraživanja otkrivaju da mladi sEV stimulišu ekspresiju PGC-1α kroz svoje miRNA terete, na kraju poboljšavajući mitohondrijalne funkcije i ublažavajući mitohondrijalne deficite u ostarelim tkivima.

Mladi sEV su se pojavili kao jedan od najefikasnijih faktora podmlađivanja za produženje životnog veka. Terapija kalorijskom restrikcijom može produžiti srednji životni vek na 978 dana (povećanje od 16,4%), dok oralni unos metformina i nikotinamida može povećati srednji životni vek na 889 dana (povećanje od 5,8%) i 875 dana (povećanje od 4,2%). Za poređenje, mladi sEV su pokazali superiorne efekte produženja dugovečnosti kod starijih miševa.

Efekti podmlađivanja mlade krvi u preokretu degenerativnih promena povezanih sa starenjem razjašnjeni su regenerativnom ulogom mladih sEV. Dok su se prethodna istraživanja uglavnom fokusirala na potencijalna svojstva protiv starenja rastvorljivih proteinskih faktora u mladoj krvi, precizni mehanizmi koji leže u osnovi ovih efekata ostaju nepotpuno shvaćeni. Ova studija pruža ubedljive dokaze da mladi sEV mogu povećati mitohondrijalnu masu i održati funkciju mitohondrija kako bi ojačali snabdevanje ATP-om, čime se kompenzuje nedostatak mitohondrija u ostarelim tkivima.

Dinamička promena cirkulišućih miRNA je obeležje starenja. Ova studija je pokazala da tokom procesa starenja, progresivna akumulacija miRNA za starenje i gubitak podmlađujućih miRNA u krvi remete homeostazu tkiva i pogoršavaju energetski deficit za fiziološku aktivnost. Stoga, održavanje stabilnog stanja podmlađujućih miRNA u cirkulaciji može pružiti novu strategiju za terapeutsko moduliranje procesa starenja i minimiziranje njegovog uticaja na zdravlje i dobrobit.

Prelazak mladih sEV-a na kliničke aplikacije za borbu protiv starenja može se desiti brzo. Molekularni mehanizmi koji leže u osnovi starenja su veoma složeni. Značajno je da su kratki telomeri identifikovani kao okidači za patologije povezane sa uzrastom i kraći životni vek i kod miševa i kod ljudi. Miševi sa dužim telomerima pokazuju povećanje srednjeg životnog veka za 12,75%. Međutim, održavanje telomera u odraslim organizmima oslanja se na različite pristupe prekomernoj ekspresiji telomeraze, uključujući strategije genske terapije, koje su još uvek daleko od praktične primene.

S obzirom na to da su mladi sEV prirodna vozila koja kruže krvotokom bez izazivanja toksičnosti ili imunogenosti, infuzija mladih sEV može poslužiti kao svestrano sredstvo za borbu protiv starenja, rješavanje bolesti povezanih sa starenjem i poboljšanje doživotnog zdravlja kod pojedinaca koji su već ostarjeli.