Studija izveštava o ogromnom gubitku leda sa grenlandskog glečera

Studija izveštava o ogromnom gubitku leda sa grenlandskog glečera

Merni uređaji na zemlji i avionski radari koji rade na krajnjem severoistoku Grenlanda pokazuju koliko leda gubi lednik od 79° N. Prema merenjima koje je sproveo Institut Alfred Vegener, debljina glečera se smanjila za više od 160 metara od 1998. Topla okeanska voda koja teče ispod jezika glečera topi led odozdo.

Visoke temperature vazduha izazivaju stvaranje jezera na površini, čija voda kroz ogromne kanale u ledu teče u okean. Jedan kanal je dostigao visinu od 500 metara, dok je led iznad bio debeo samo 190 metara, kako je istraživački tim sada izvestio u Kriosferi.

Rustični kamp na severoistoku Grenlanda bio je jedna od baza za razmeštanje autonomnih mernih uređaja sa savremenom radarskom tehnologijom helikopterom u teško dostupnom delu glečera 79° N. Merni letovi sa polarnim avionom Instituta Alfred Vegener, Helmholc Centrom za polarna i morska istraživanja (AVI) i satelitski podaci su takođe uključeni u naučnu studiju koja je sada objavljena.

Ova studija ispituje kako globalno zagrevanje utiče na stabilnost plutajućeg ledenog jezika. Ovo je od velikog značaja za preostale ledene police na Grenlandu, kao i one na Antarktiku, jer nestabilnost ledene police obično dovodi do ubrzanja toka leda, što bi dovelo do većeg porasta nivoa mora.

„Od 2016. koristimo autonomne instrumente za obavljanje radarskih merenja na 79° N-glečera, iz kojih možemo da odredimo stope topljenja i stanjivanja“, kaže glaciolog AVI dr Ole Cajsing, prvi autor publikacije. „Pored toga, koristili smo radarske podatke aviona iz 1998., 2018. i 2021. godine, koji pokazuju promene u debljini leda. Uspeli smo da izmerimo da se glečer od 79° N značajno promenio poslednjih decenija pod uticajem globalnog zagrevanja.

Studija pokazuje kako kombinacija toplog priliva okeana i atmosfere koja se zagreva utiče na plutajući ledeni jezik glečera od 79° N na severoistoku Grenlanda. Tek nedavno, tim za okeanografiju AVI objavio je studiju o modeliranju na ovu temu. Jedinstveni skup podataka zapažanja koji je sada predstavljen pokazuje da se ekstremno visoke stope topljenja dešavaju na velikoj površini u blizini prelaza na ledeni pokrivač.

Pored toga, veliki kanali se formiraju na donjoj strani leda sa kopnene strane, verovatno zato što voda iz ogromnih jezera otiče kroz led glečera. Oba procesa su dovela do snažnog stanjivanja glečera poslednjih decenija.

Zbog ekstremnih stopa topljenja, led plutajućeg glečerskog jezika postao je 32% tanji od 1998. godine, posebno sa linije uzemljenja gde led dolazi u kontakt sa okeanom. Osim toga, na donjoj strani leda formiran je kanal visok 500 metara, koji se širi prema unutrašnjosti.

Istraživači pripisuju ove promene toplim okeanskim strujama u šupljini ispod plutajućeg jezika i oticanju površinske otopljene vode kao rezultat zagrevanja atmosfere. Iznenađujući nalaz je bio da su se stope topljenja smanjile od 2018. Mogući uzrok za to je hladniji dotok okeana.

„Činjenica da ovaj sistem reaguje na tako kratkim vremenskim skalama je zapanjujuća za sisteme koji su zapravo inertni, kao što su glečeri“, kaže prof. dr Angelika Humbert, koja je takođe uključena u studiju.

„Očekujemo da će se ovaj plutajući glečerski jezik raspasti u narednih nekoliko godina do decenija“, objašnjava glaciolog AVI. „Počeli smo da detaljno proučavamo ovaj proces kako bismo stekli maksimalan uvid u tok procesa. Iako je bilo nekoliko ovakvih dezintegracija ledenih polica, tek smo naknadno mogli da prikupimo podatke. Kao naučna zajednica, mi smo sada u boljoj poziciji tako što ste izgradili zaista dobru bazu podataka pre kolapsa.“