Radarski satelitski podaci otkrivaju 19.000 ranije nepoznatih podvodnih vulkana

Radarski satelitski podaci otkrivaju 19.000 ranije nepoznatih podvodnih vulkana

Tim okeanografa sa Instituta za okeanografiju Scripps, koji je radio sa kolegom sa Nacionalnog univerziteta Chungnam i još jednim sa Univerziteta na Havajima, mapirao je 19.000 ranije nepoznatih podvodnih vulkana u svetskim okeanima koristeći podatke radarskih satelita. U svom radu objavljenom u časopisu Earth and Space Science, grupa opisuje kako su koristili radarske satelitske podatke za merenje gomilanja morske vode kako bi pronašli i mapirali podmorske vulkane i objašnjava zašto je važno da se to uradi.

Okeansko dno, kao i suve kopnene mase, ima širok spektar terena. I kao i kod suvog kopna, osobine koje se istinski ističu su planine — u okeanu se zovu morske planine. I kao na kopnu, mogu nastati guranjem tektonskih ploča jedna o drugu ili erupcijom vulkana. Trenutno je mapirana samo jedna četvrtina morskog dna, što znači da niko ne zna koliko podvodnih planina postoji, niti gde bi se mogle nalaziti. Ovo može biti problem za podmornice – dva puta su se američke podmornice sudarile sa podmornicama, što je dovelo u opasnost takva vozila i njihovu posadu. Ali nepoznavanje gde se nalaze podvodne planine predstavlja još jedan problem. Ona sprečava okeanografe da kreiraju modele koji prikazuju tok okeanske vode širom sveta.

U ovom novom naporu, istraživački tim je sebi postavio zadatak da otkrije i mapira što više podvodnih planina, a da bi to uradili koristili su podatke sa radarskih satelita. Takvi sateliti zapravo ne mogu da vide podvodne planine, naravno, umesto toga oni mere nadmorsku visinu površine mora, koja se menja usled promena u gravitacionom privlačenju u vezi sa topografijom morskog dna; efekat poznat kao more mounding. Pri tome su pronašli 19.000 do sada nepoznatih podvodnih planina.

U svom radu, tim napominje da drugi važni razlozi za mapiranje dna okeana uključuju stvari kao što je pomoć u rudarskim naporima na morskom dnu – podmorske planine sadrže ogromne količine minerala retkih zemalja. Kompletnije mape podvodnih planina bi takođe pomogle geolozima da bolje mapiraju tektonske ploče i geomagnetno polje planete. Takođe, neke podvodne planine pružaju stanovnike za širok spektar morskog života.

Ali što je najvažnije, oni imaju veoma snažan uticaj na tok dubokog mora. Kako struje nailaze na podvodne planine, one se guraju naviše, noseći sa sobom hladniju vodu, i mešaju se na nepoznate načine. Mapiranje takvih struja postalo je važnije jer okeani apsorbuju više toplote i ugljen-dioksida iz atmosfere i topljenja slatke vode, zbog tekućih klimatskih promena.