Istraživači razvijaju automatizovani lanac alata za buduću mobilnost

Istraživači razvijaju automatizovani lanac alata za buduću mobilnost

Razvoj ugrađenih elektronskih sistema za buduću mobilnost, bilo da se radi o samovozećim automobilima ili autonomnim vazdušnim taksijima, zavisi od kompleksnih usluga obrade i primene. Da bi bolje upravljali ovim izazovom, osam evropskih partnera razvilo je automatizovani lanac alata u okviru KSANDAR saradnje koju koordinira Karlsrue institut za tehnologiju (KIT).

Lanac alata je sposoban u realnom vremenu i ispunjava glavne bezbednosne zahteve. Partneri su ga koristili za pouzdanu fuziju senzorskih podataka u autonomnom drumskom saobraćaju i razvoj sistema pomoći koji podržava pilote u izbegavanju sudara.

Softverski sistemi su od velikog značaja za transformaciju sektora transporta i mobilnosti. Zahtevi koje treba ispuniti ovakvi sistemi neprestano rastu. „Za prepoznavanje okruženja, autonomna vozila koriste algoritme zasnovane na veštačkoj inteligenciji koje zahtevaju mnogo računarstva. Besprekorna integracija softvera u mrežama velikih površina podržava ispravnu reprezentaciju ruta“, kaže profesor Jirgen Beker, šef KIT-ovog Instituta za tehnologiju obrade informacija (ITIV).

„Kada se koriste autonomna vozila, takođe se mora osigurati da neovlašćene intervencije spolja ne dovedu do odliva podataka vrednih zaštite ili do opasnog kvara sistema. Projekat KSANDAR je imao za cilj dalje smanjenje troškova ručnog razvoja za tako kritične aplikacije. Ovo će učiniti proces jeftinijim, manje dugotrajnim i manje sklonim greškama.

U okviru KSANDAR projekta, istraživači su razvili koncepte za doslednu automatizaciju razvoja kritičnih aplikacija. Koristili su novi pristup Ks-bi-Construction (KsbC). Željena svojstva sistema se formalno beleže i prenose na ispravnu, izvršnu implementaciju softverskog sistema u postupnom procesu.

Ovaj pristup se može primeniti na mnoštvo zadataka, uključujući bezbednosne zahteve i zahteve u realnom vremenu. Na kraju projekta, istraživači KIT-a su procenili novorazvijene pristupe na osnovu trenutnih zahteva specifičnih za aplikaciju.

„Integrisali smo koncepte u lanac alata, to jest, sistematsku kolekciju programa koji međusobno deluju kako bi generisali softverski sistem“, kaže Tobias Dorr, istraživač u ITIV-u. „Pored toga, razvili smo mehanizme koji će se koristiti na ciljnom hardveru za kontrolu vremena softverskih aplikacija.“

Nemački vazduhoplovni centar (DLR) i BMV Grupa (BMV) su zatim primenili pristup svojim sistemima za vazdušnu mobilnost i drumski saobraćaj. Koristeći KsbC lanac alata, razvili su sistem pomoći za pilote da izbegnu sudare i sistem fuzije senzora za autonomna drumska vozila.

„KSANDAR je doveo do novog, standardizovanog lanca alata za programere da dizajniraju bezbedne softverske sisteme za buduću mobilnost. To će smanjiti rizike i troškove povezane sa savremenim paralelnim softverskim sistemima u sektoru mobilnosti“, kaže Beker.

Pored KIT-a, DLR-a i BMV-a, u saradnju su bili uključeni Univerzitet na Peloponezu, Kraljičin univerzitet u Belfastu, AVN Innovative Technology Solutions, Vector Informatik i Fent Innovative Softvare Solutions.