Ispitivanje veze između saobraćajnih nezgoda i zavisnosti od mobilnog telefona

Ispitivanje veze između saobraćajnih nezgoda i zavisnosti od mobilnog telefona

Istraživanje objavljeno u International Journal of Vehicle Safeti razmatra vezu između zavisnosti od mobilnih telefona i saobraćajnih nesreća u dve grupe vozača, onih koji su učestvovali u nesreći i onih koji nisu. Tim je anketirao 240 vozača o njihovom korišćenju mobilnih telefona, podeljenih između dve grupe i otkrio, možda očigledno, da su vozači koji su otkrili da imaju „ovisnost“ o korišćenju mobilnih telefona verovatnije da su povređeni u saobraćajnoj nesreći. nego oni koji nisu bili zavisni.

Afarin Akhavan i Adel Ashrafi sa Odseka za industrijsko inženjerstvo na Univerzitetu nauke i umetnosti i Gholam Hossein Halvani, Moein Nemati i Rohollah Fallah Madvari sa Odseka za inženjerstvo medicine rada na Univerzitetu medicinskih nauka Shahid Sadoughi u Jezdu, Iran, pišu da su saobraćajne nesreće navedene kao vodeći uzrok smrti od strane Svetske zdravstvene organizacije sa oko 20 do 50 miliona ljudi koji svake godine pogine u takvim nesrećama.

Stopa mortaliteta u zemljama sa niskim prihodima znatno je veća nego u bogatijim zemljama. Iran pati neproporcionalno od smrtnih slučajeva u saobraćaju, sa incidencom pet puta većom od globalnog proseka. Čini se da sve veći broj vozila na našim putevima, promene u načinu života i ponašanju u vožnji svake godine podstiču te brojke nagore. Tim se nadao da će identifikovati relativno nedavni faktor koji može doprineti povećanju broja smrtnih slučajeva na putevima – zavisnost od mobilnih telefona – i fokusirao se na jedan od regiona u Iranu, Khuzestan, gde je stopa nesreća znatno veća nego drugde.

S obzirom na to da ranija istraživanja sugerišu da je 93% nesreća uzrokovano ljudskim ponašanjem, a ne kvarom vozila ili puta, pri čemu su umor i smetnje odgovorni za mnoge. Naravno, upotreba mobilnih telefona u toku vožnje je na mnogim mestima zabranjena i ograničena na upotrebu bez upotrebe ruku, neizbežno je veliki broj vozača koji nastavljaju da koriste svoje uređaje uprkos očiglednim rizicima. Demonstracija direktne veze između zavisnosti od mobilnog telefona i saobraćajnih nezgoda ukazuje na potrebu za dodatnim istraživanjem ovog fenomena i možda načina borbe protiv zavisnosti od mobilnog telefona, kao i na potrebu edukacije vozača koji su korisnici u nastojanju da se smanji smrtni slučajevi na iranskim putevima i drugde.