Stručnjak objašnjava zašto su vaši prirodni zubi neprocenjivi

Stručnjak objašnjava zašto su vaši prirodni zubi neprocenjivi

Na aukciji u Engleskoj 2011. godine, jedan od zuba Džona Lenona prodat je za nešto više od 31.000 dolara. Ali koliko vrede vaši zubi?

Zubi su neverovatna biološka čuda koja nam omogućavaju da osvetlimo osmehe, govorimo i žvaćemo hranu više od 600 puta u svakom obroku. Samer Zaki, istraživač docent za oralne i kraniofacijalne nauke na Univerzitetu u Pitsburgu, objašnjava da zubi, iako često uzimani zdravo za gotovo, predstavljaju složenu strukturu koja je osnova za mnoge svakodnevne aktivnosti. Kako zubi ostaju sa nama tokom celog života, njihova vrednost postaje očigledna, ne samo u funkcionalnom smislu, već i kao deo naše celokupne biološke arhitekture. Zbog toga je održavanje zdravlja zuba, redovne stomatološke nege i prevencija od karijesa od vitalnog značaja za očuvanje njihove vrednosti i funkcije.

Tajna dugovečnosti zuba leži u njihovoj izdržljivosti, kao i u načinu na koji su pričvršćeni za vilicu – zamislite čekić i njegov hvat. Za svaki zub, izdržljivost i učvršćenje su funkcije složenog interfejsa između šest različitih tkiva; svaki sam po sebi je biološko čudo.

Za pričvršćivanje, cement, ligament i kost drže zub u njegovom korenu koji je zakopan ispod desni. Ligament, meko tkivo koje je široko oko 0,2 milimetra (oko prečnika četiri dlake), pričvršćuje cement korena na jednom kraju za kost vilice na drugom kraju. Služi za učvršćivanje zuba kao i za ublažavanje njegovog kretanja tokom žvakanja.

Međutim, tajna trajnosti leži u gleđi, dentinu i pulpi – naš fokus u ovoj diskusiji.

Emajl je zaštitna školjka koja pokriva vidljivi deo zuba iznad desni. Zahvaljujući visokom sadržaju minerala, gleđ je najtvrđe tkivo u telu. Mora da bude, jer deluje kao štit od stalnog uticaja žvakanja.

Emajl ne sadrži ćelije, krvne sudove ili nerve, tako da je neživ i neosetljiv. Emajl se takođe ne regeneriše. Jednom uništen propadanjem ili slomljen zloupotrebom kao što je žvakanje leda, grizenje noktiju ili otvaranje flaše – ili dodirnut zubnom bušilicom – taj deo naše neprocenjive gleđi nestaje zauvek.

Pošto se povezuje sa svetom punim klica, emajl je takođe mesto gde počinje propadanje. Kada se bakterije koje stvaraju kiselinu akumuliraju na neočetkanim ili loše opranim zubima, one lako rastvaraju minerale u gleđi.

Poput kose ili noktiju, neinervirana emajl nije osetljiva. Propadanje bezbolno napreduje kroz sloj emajla debljine 2,5 milimetara (desetina inča). Kada se uhvati u toj fazi tokom posete stomatologu, stomatolog može lečiti karijes sa relativno konzervativnim ispunom koji teško ugrožava strukturni integritet zuba.

Zbog visokog sadržaja minerala, emajl je krut. Njegovu doživotnu podršku obezbeđuje otpornija infrastruktura – ​​dentin.

Sa manjim sadržajem minerala od gleđi, dentin je elastično telo zuba. To je živo tkivo formirano od paralelnih sićušnih cevčica koje sadrže tečnost i ćelijske produžetke. Oba potiču iz pulpe.

Pulpa je jezgro mekog tkiva zuba. Izuzetno bogat ćelijama, krvnim sudovima i nervima, on je izvor života zuba – njegovog srca – i ključ njegove dugovečnosti.

Poput detektora dima koji komuniciraju sa udaljenom vatrogasnom stanicom, ćelijski nastavci unutar dentina se raspadaju čim probije neosetljivi sloj gleđi u dentin. Kada ekstenzije saopšte signal opasnosti pulpi, naš alarm osetljivosti zuba se uključuje: Srce zuba je u plamenu.

Upaljena pulpa pokreće dve zaštitne akcije. Prvi je da se luči dodatni sloj dentina kako bi se odložio napad koji se približava. Druga je zubobolja, poziv za posetu zubaru.

Što je poseta ranije, to je manje bušenja i manja je ispuna. Ako se uhvati na vreme, većina prirodnih tkiva zuba će biti očuvana i pulpa će verovatno povratiti svoje zdravo stanje. Ako se uhvati prekasno, pulpa polako odumire.

Bez svog srca, neživi zub nema odbranu od dalje invazije karijesa. Bez izvora hidratacije, isušeni dentin će se pre ili kasnije slomiti pod silom stalnog žvakanja.

Osim toga, zub koji je već izgubio značajan deo svoje prirodne strukture zbog karijesa, preparacije kaviteta ili instrumentacije kanala korena postaje slab, sa ograničenim trajanjem.

Drugim rečima, zub nikada nije isti bez srca. Bez pulpa, zub gubi svoju izdržljivost od materice do groba i doživotnu garanciju majke prirode.

Složenije – i dragocenije – od bisera u kamenici, formiranje zuba unutar naše vilične kosti uključuje slojevito taloženje minerala.

Kako razvoj zuba napreduje u procesu konačnog ćelijskog inženjeringa, ćelije šest gorepomenutih tkiva – gleđi, dentina, pulpe, cementa, ligamenta i kosti – umnožavaju se, specijalizuju i mineralizuju sinhrono jedna sa drugom da bi formirale jedinstveno međusobno povezane interfejse: gleđ do dentina. , dentin do pulpe , cementa do dentina i cementa od ligamenta do kosti .

U napretku sličnom 3D štampanju, kruna zuba raste vertikalno do pune formacije. Istovremeno, koren nastavlja da se izdužuje da bi na kraju pokrenuo krunu iz kosti preko desni da bi se pojavio u ustima – događaj poznat kao izbijanje zuba.

Otprilike u to vreme, oko 12 godina, naš set odraslih zuba je kompletan. Ovi biseri su postavljeni da izdrže ceo život i nesumnjivo su vredni očuvanja.

Karijes, najraširenija bolest kod ljudi, je i predvidljiva i sprečiva. Što se ranije uhvati, integritet zuba se više može sačuvati. Pošto proces počinje bezbolno, neophodno je redovno posećivati stomatologa kako bi te podmukle klice držali pod kontrolom.

Tokom vaše posete, stomatolog će očistiti vaše zube i proveriti da li ima ranog karijesa. Ako ste marljivi sa svojim svakodnevnim preventivnim merama, dobra vest za vas neće biti nikakva vest – dovoljna da se bilo ko nasmeje.