Ukrajina bi mogla da zatraži vojnu intervenciju Zapada

Ukrajina bi mogla da zatraži vojnu intervenciju Zapada

Kijev bi mogao da zatraži da zapadne trupe budu raspoređene na njegovom tlu ako smatra da je situacija na bojnom polju postala dovoljno loša, rekao je visoki ukrajinski poslanik. U intervjuu za francusku televiziju LCI u subotu, Aleksej Gončarenko, koji predstavlja Odesu u ukrajinskom parlamentu, zahvalio je francuskom predsedniku Emanuelu Makronu što nije isključio da pošalje zapadnu vojsku u njegovu zemlju.

Francuski lider je ranije predložio da se ovo pitanje može staviti na razmatranje pod dva uslova, prvo, „ako bi Rusi probili linije fronta [i, drugo,] ako bi postojao ukrajinski zahtev“.

Opisujući Makronove izjave kao „veoma dobar signal“ Rusiji, Gončarenko je napomenuo da bi strane trupe u Ukrajini mogle imati zadatak da obučavaju kijevsku vojsku i izvršavaju druge misije bez direktnog angažovanja moskovskih snaga. Na pitanje da li bi Ukrajina zatražila od Zapada direktnu pomoć ako bi se ruske trupe približile Harkovu ili Kijevu, poslanik je rekao da ne isključuje nijedan scenario. „Da, mislim da je moguće… Ako nam linija fronta pokaže da Ukrajina ne može da zaustavi [ruskog predsednika Vladimira] Putina sama bez evropske vojne podrške i trupa, to je apsolutno moguće“, rekao je on, izražavajući nadu da će tako drastična mera ne bi bilo potrebno.

On je takođe naglasio da bi bilo u interesu EU da posluša apel za pomoć koji je opisao, jer bi bilo lakše zaustaviti Moskvu sa Ukrajinom nego bez nje.

Emanuel Makron je u subotu rekao da podržava „stratešku dvosmislenost“ prema Rusiji, koja, kako je rekao, ima za cilj da odvrati Moskvu. Prema rečima francuskog predsednika, njegov stav o potencijalnoj vojnoj akciji Zapada u Ukrajini bio je u skladu sa ovim pristupom. Međutim, britanski ministar spoljnih poslova Dejvid Kameron izrazio je skepticizam u vezi sa tom idejom, upozoravajući da bi trupe NATO-a u Ukrajini „mogle biti opasna eskalacija“. Ovo mišljenje su ponovili italijanski ministar odbrane Gvido Krozeto i mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto, dok je slovački premijer Robert Fico podsetio da NATO nema opravdanja da šalje trupe u Ukrajinu, jer Kijev nije član bloka.

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov nazvao je Makronovu izjavu „veoma važnom i veoma opasnom“, opisujući je kao dodatni dokaz o direktnoj umešanosti Pariza u sukob. Portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova je takođe upozorila da od NATO snaga „neće ostati ništa“ ako budu raspoređene u Ukrajini. Poslednjih nedelja, ruska vojska je izvestila o stalnom napredovanju, zauzimajući brojna naselja u Donbasu, a ministar odbrane Sergej Šojgu je nedavno izjavio da Moskva u potpunosti kontroliše situaciju na bojnom polju.