Devet koraka za održavanje zdravih navika

Devet koraka za održavanje zdravih navika

Znate da bi gubitak te dodatne težine bio dobar za vaše zdravlje. Vaš zdravstveni tim je razgovarao sa vama o tome kako gojaznost povećava rizik od drugih zdravstvenih problema, kao što su bolesti srca, dijabetes, visok krvni pritisak i određene vrste raka. Čak su i napravili plan zdrave ishrane, a vi želite da ga se pridržavate. I dobro vam ide mnogo dana, ali onda se desi nešto uznemirujuće, i vaša prva pomisao je hrana.

Emocionalna ishrana je jelo da potisne ili umiri negativne emocije, kao što su stres, bes, strah, dosada, tuga i usamljenost. Hrana takođe može biti smetnja. Na primer, ako ste zabrinuti zbog predstojećeg događaja ili se borite protiv sukoba, možete se usredsrediti na jedenje utešne hrane umesto da se nosite sa bolnom situacijom.

Emocionalna ishrana često dovodi do previše jedenja, posebno prejedanja hrane koja je slatka, masna i sa visokim sadržajem kalorija. A ovo može da sabotira vaše napore da izgubite težinu.

Devet saveta da ostanete na pravom putu:

  • Vodite dnevnik hrane. Zapišite šta jedete, koliko jedete, kada jedete, kako se osećate kada jedete i koliko ste gladni. Vremenom ćete možda videti obrasce koji otkrivaju vezu između raspoloženja i hrane.
  • Ukrotite svoj stres. Ako stres doprinosi vašoj emocionalnoj ishrani, isprobajte tehniku upravljanja stresom, kao što su joga, meditacija ili duboko disanje.
  • Proveri stvarnost gladi. Da li je vaša glad fizička ili emocionalna? Ako ste jeli pre samo nekoliko sati, a stomak vam ne kruli, verovatno niste gladni. Dajte vremena žudnji da prođe.
  • Tražite podršku. Veća je verovatnoća da ćete se prepustiti emocionalnoj ishrani ako vam nedostaje dobra mreža podrške. Oslonite se na porodicu i prijatelje ili razmislite o pridruživanju grupi za podršku.
  • Borite se sa dosadom. Umesto da grickate kada niste gladni, odvratite pažnju i zamenite se zdravijim ponašanjem. Prošetajte, pogledajte film, igrajte se sa svojim ljubimcem, slušajte muziku, čitajte, surfujte internetom ili pozovite prijatelja.
  • Uklonite iskušenje. Ne držite u svom domu udobnu hranu kojoj je teško odoljeti. A ako se osećate ljuto ili plavo, odložite put do prodavnice dok vaše emocije ne budu pod kontrolom.
  • Nemojte se lišiti svega. Kada pokušavate da smršate, možete previše ograničiti kalorije, jesti istu hranu više puta i izbaciti poslastice. Ovo može samo povećati vašu želju za hranom, posebno kao odgovor na emocije. Jedite zadovoljavajuće količine zdravije hrane, uživajte u povremenoj poslastici i uživajte u obilju raznovrsnosti kako biste obuzdali žudnju.
  • Zdrava užina. Ako osećate želju da jedete između obroka, izaberite zdravu užinu, kao što je sveže voće, povrće sa malo masti, orašasti plodovi ili kokice bez maslaca. Ili probajte niskokalorične verzije svoje omiljene hrane da vidite da li zadovoljavaju vašu želju.
  • Učite iz neuspeha. Ako imate epizodu emocionalnog jedenja, oprostite sebi i počnite da jedete sveže sledećeg dana. Pokušajte da učite iz iskustva i planirajte kako to možete sprečiti u budućnosti. Usredsredite se na pozitivne promene koje pravite u svojim navikama u ishrani i odajte sebi priznanje za promene koje će dovesti do boljeg zdravlja.