Novi podaci o morbilima u Srbiji: Mere još na snazi

Novi podaci o morbilima u Srbiji: Mere još na snazi

Institut za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“ saopštio je da je u Srbiji do kraja marta ukupno registrovano 46 slučajeva malih boginja.

Među obolelima je jedanaestoro dece uzrasta od jedne do pet godina, od kojih je devetoro bilo nevakcinisano, jedno je primilo jednu dozu vakcine sa komponentom protiv morbila, a jedno je nepoznatog vakcinalnog statusa, zatim 10 nevakcinisanih osoba uzrasta od 8 do 25 godina, dve potpuno vakcinisane osobe uzrasta 14 i 16 godina, kao i 16 osoba starijih od 35 godina nepoznatog vakcinalnog statusa.

Komplikacija u vidu upale pluća bila je prisutna kod troje obolelih. Iz Batuta podsećaju da su u Referentnoj laboratoriji Instituta za virusologiju, vakcine i serume „Torlak“ kod osobe sa teritorije Novog Sada uzrasta 46 godina, koja je nepotpuno vakcinisana jednom dozom vakcine, 13. februara potvrđene male boginje.

Jedan slučaj malih boginja potvrđen je 20. februara kod deteta sa teritorije Sremskog okruga, u Staroj Pazovi, koje je u drugoj godini života i nije vakcinisano, dok je 25. februara potvrđen slučaj malih boginja kod nevakcinisanog deteta s teritorije Severnobanatskog okruga uzrasta 13 meseci.

Male boginje potvrđene su 29. februara kod osobe stare 41 godinu s teritorije Bora, koja je nepotpuno vakcinisana jednom dozom.

Na teritoriji Kolubarskog okruga registrovana su tri potvrđena slučaja morbila, dva na teritoriji Valjeva i jedan na teritoriji Mionice, a obolele osobe su uzrasta 33, 36 i 45 godina, pri čemu je jedna vakcinisana s dve doze vakcine koja sadrži komponentu protiv morbila, jedna nepotpuno vakcinisana jednom dozom vakcine, a jedna je nepoznatog vakcinalnog statusa. Kod jedne obolele osobe došlo je do komplikacije u vidu upale pluća.

Iz Batuta naglašavaju da su od 7. februara na snazi pooštrene mere epidemiološkog nadzora nad malim boginjama na teritoriji Srbije. Pandemija koronavirusa, odnosno primena medicinskih i nemedicinskih mera prevencije, nesumnjivo je uticala i na kretanje drugih zaraznih bolesti, uključujući i male boginje, na teritoriji Evrope.

Tokom 2020. i 2021. godine u Srbiji su registrovane najniže vrednosti obuhvata MMR vakcinom u poslednjih 20 godina.

Obuhvat ovom vakcinom u drugoj godini života u 2020. godini iznosio je 78,1 odsto, a u 2021. godini svega 74,8 odsto, dok je obuhvat drugom dozom, pre upisa u prvi razred osnovne škole, u 2021. godini iznosio 85,8 odsto. Obuhvat ovom vakcinom u drugoj godini života u 2022. godini je bio 81,3 odsto, a pre upisa u prvi razred osnovne škole 89, 5 odsto.