Efikasan tretman za COVID-19 se nedovoljno koristi, pokazuju istraživanja

Efikasan tretman za COVID-19 se nedovoljno koristi, pokazuju istraživanja

Bezbedan i efikasan lek dizajniran da spreči da blage do umerene infekcije COVID-19 postanu opasnije dostupan je skoro dve godine. Ali nedavne studije su pokazale da mnogim pacijentima koji ispunjavaju uslove za lek – Pakslovid – nije propisan.

U kliničkom ispitivanju, oralni lekovi su smanjili rizik od hospitalizacije i smrti za 86%. Pakslovid je u potpunosti odobrila Uprava za hranu i lekove u maju 2023, ali je dostupan preko odobrenja za hitnu upotrebu od 2022.

Studija pre štampanja koja je dostupna na medRkiv-u od više od milion pacijenata sa COVID-19 otkrila je da je manje od 10% pacijenata koji ispunjavaju uslove prepisan Pakslovid, takođe poznat kao nirmatrelvir-ritonavir. Razlozi za sporo usvajanje leka mogu uključivati konfuziju oko toga ko ima pravo ili čak nepoznavanje leka.

Antivirusni lek deluje tako da zaustavi replikaciju virusa koji izaziva COVID-19 na ćelijskom nivou. Dolazi kao dozno pakovanje; dve pilule su aktivni lek, nirmatrelvir, a jedna je „pojačavajući“ lek, ritonavir, koji pomaže nirmatrelviru da održi efektivne nivoe u krvotoku.

Pakslovid je najefikasniji kada se uzme u roku od pet dana od pojave simptoma.

Lečenje je dizajnirano za visokorizične pacijente koji imaju blagi ili umereni slučaj COVID-19, ali se nadaju da će izbeći teže posledice. Možete se smatrati visokorizičnim ako:

Potpuna lista zdravstvenih stanja koja vas mogu ostaviti u visokom riziku za teški slučaj COVID-19 navedena je na veb lokaciji CDC-a ovde.

Ako ste u visokom riziku od komplikacija od COVID-19, najbolje je da ne čekate pre nego što pitate svog doktora o leku Pakslovid. Lečenje treba preduzeti u roku od pet dana od pojave simptoma.

Studija sa Univerziteta u Hong Kongu, objavljena u Nature Communications, koja je analizirala podatke od više od 87.000 pacijenata koji su uzimali nirmatrelvir-ritonavir, otkrila je da raniji tretman čak i unutar tog petodnevnog perioda dovodi do boljih ishoda.

Lečenje će biti besplatno za korisnike Medicare-a ili Medicaid-a do kraja 2024. putem Programa pomoći pacijentima Vlade SAD. Oni sa privatnim osiguranjem mogu se upisati u Pakcess program kako bi pomogli u smanjenju troškova iz džepa.

Kada pitate svog lekara o leku Pakslovid, obavezno ga obavestite o svim drugim lekovima koje uzimate. Dok je većina lekova generalno bezbedna za uzimanje sa Pakslovidom, postoje neki koji zahtevaju prilagođavanje doze ili ih treba držati tokom i kratko vreme nakon tretmana. U veoma retkim slučajevima, za ljude sa visokim rizikom od komplikacija od COVID-19 koji uzimaju određene lekove, potrebni su drugi tretmani osim leka Pakslovid.

Poboljšanja u načinu na koji se COVID-19 sprečava i leči dovela su do relativnog opuštanja smernica o tome kako izbeći virus. Početkom marta, CDC je počeo da grupiše svoje smernice za COVID-19 sa drugim bolestima izazvanim respiratornim virusima kao što su grip i respiratorni sincicijski virus (RSV).

Ako se razbolite od respiratornog virusa, najbolje je da ostanete kod kuće i dalje od drugih.