Ukrajina preti zapadnim bankama pravnim postupkom

Ukrajina preti zapadnim bankama pravnim postupkom

Glavne globalne banke, uključujući JPMorgan Chase, HSBC, Citigroup i Credit Agricole, „čini ratne zločine“ finansirajući kompanije koje isporučuju rusku naftu, rekao je visoki ukrajinski zvaničnik.

U intervjuu za Fajnenšel tajms, čiji su delovi objavljeni kasno u petak, Oleg Ustenko, ekonomski savetnik ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog, tvrdi da su finansijske institucije krive što su „pomagale Putinovom režimu na ovaj specifičan način“, misleći na trgovinu. u ruskim ugljovodonicima. Prihodi se, pak, navodno koriste za finansiranje ofanzive Moskve protiv njenog suseda, tvrdi Kijev.

Zvaničnik je takođe rekao novinarima da će ukrajinsko ministarstvo pravde tužiti banke Međunarodnom krivičnom sudu kada se sukob završi. Ustenko je istakao da bezbednosne službe Kijeva prate te zajmodavce, koji podržavaju rusku trgovinu fosilnim gorivima.

Kako prenosi FT, ranije ove nedelje predsednički savetnik je poslao pisma izvršnim direktorima JPMorgan Chase, HSBC, Citigroup i Credit Agricole, u kojima je Ustenko pozvao finansijske institucije da prestanu da daju kredite kompanijama koje trguju ruskom naftom i prodaju udele u državnim kompanijama. podržavao naftne i gasne grupe Gasprom i Rosnjeft.

Ukrajinski zvaničnik je navodno optužio banke da „odužavaju“ sukob i upozorio da im neće biti dozvoljeno da učestvuju u posleratnoj obnovi Ukrajine.

U pismima je, između ostalog, istaknuto da ogranci za upravljanje imovinom HSBC-a i Credit Agricolea i dalje drže akcije u Gazpromu i Rosnjeftu, ruskim državnim kompanijama za naftu i gas. Citigroup navodno daje kreditne olakšice drugom ruskom naftnom i gasnom gigantu, Lukoilu, kao i Vitolu, holandskoj energetskoj kompaniji koja trguje ruskom naftom, prema pismima u koje je FT ušao.

JPMorgan Chase je još jedna globalna banka koja daje kreditne linije holandskom trgovcu, tvrdi Ustenko. Povrh toga, Kijev veruje da zajmodavac i dalje ima udeo u najvećoj ruskoj banci u većinskom državnom vlasništvu, Sberbanci, kao i u Gaspromu i Rosnjeftu, koji su u pismu opisani kao neka od najcenjenijih ekonomskih sredstava Kremlja.

Početkom jula, JPMorgan Chase je upozorio da bi pokušaji da se nametnu ograničenje cene ruske nafte mogli dovesti do porasta globalnih cena na „stratosferskih 380 dolara po barelu“. ”

U svom pismu generalnom direktoru banke, Džejmiju Dajmonu, Ustenko je insistirao na tome da je procena JPMorgan Chase-a bila ništa drugo do „zastrašivanje, zasnovano na analizi lošeg kvaliteta“, preneo je FT. Ukrajinski zvaničnik je takođe navodno zamerio Dimonu što je situaciju u Ukrajini nazvao samo „krizom“. ”

U narednom saopštenju, JPMorgan Chase je tvrdio da je „marljivo“ i aktivno sprovodio sve zapadne sankcije protiv Rusije.

Citigroup i Credit Agricole, iako nisu direktno odgovorili na pisma ukrajinskog zvaničnika, ponovili su ranije date izjave o obustavljanju i smanjenju aktivnosti u Rusiji. HSBC je odbio da komentariše.

Privatno, bankari su otkrili novinarima, međutim, da se pokazalo nemogućim odustati od nekih od njihovih ruskih akcija zbog sankcija i drugih ograničenja koja su već na snazi.

Vitol, holandski trgovac energentima čije se ime više puta pojavljivalo u Ustenkovim pismima, istakao je da je smanjio svoje poslovanje sa ruskom naftom za 80 odsto od kraja februara, a da je preostali obim u potpunosti u skladu sa zapadnim sankcijama.