Nova aplikacija efikasno pomaže slepim i slabovidim putnicima da pronađu autobuske stanice

Nova aplikacija efikasno pomaže slepim i slabovidim putnicima da pronađu autobuske stanice

Tim istraživača iz Mass Eie and Ear razvio je aplikaciju za pametne telefone za mikro-navigaciju kako bi pružio pomoć slepima ili slabovidima (BVI) u pronalaženju svojih autobuskih stanica, a nova studija objavljena u časopisu Translational Vision Science & Technology otkrila je da stopa uspeha aplikacije bila je znatno viša od one u Google mapama.

Trenutni GPS sistemi imaju dovoljno makro-navigacije za planiranje ruta korišćenjem javnog prevoza. Međutim, mikro-navigacija, kao što je pronalaženje tačnih lokacija autobuskih stajališta i odredišta, ostaje problem za ljude koji su BVI, jer je lokalizacija zasnovana na GPS-u manje tačna. Da bi se borili protiv ovog problema, istraživači su razvili mobilnu aplikaciju pod nazivom All_Aboard, koja bi trebalo da se koristi u kombinaciji sa glavnim GPS sistemima i fokusira se na poboljšanje mikro-navigacije.

Kada GPS pokaže da se korisnik BVI približava svom odredištu, tada treba otvoriti All_Aboard. Aplikacija koristi kameru telefona za otkrivanje uličnih znakova na udaljenosti od 30 do 50 stopa. Zatim koristi zvučne signale da usmeri korisnika ka njegovom odredištu, pri čemu se frekvencija zvukova menja kako se približava krajnjoj tački.

Aplikaciju pokreće veštačka inteligencija, koristeći neuronsku mrežu dubokog učenja obučenu na oko 10.000 slika autobuskih stanica prikupljenih u datom gradu ili regionu. Aplikacija trenutno može da prepozna autobuske stanice u 10 većih gradova/regija širom sveta.

U studiji, 24 osobe sa BVI-ja koristile su All_Aboard zajedno sa Google mapama za navigaciju određenom rutom sa 10 autobuskih stajališta u urbanim (Boston) i prigradskim lokacijama (Njutn, Mass). Rezultati studije su mereni u smislu greške lokalizacije i stope uspešne lokalizacije.

Greška lokalizacije, ili rastojanje razmaka, definiše se kao rastojanje između željene destinacije i mape označene krajnje tačke. Stopa uspešne lokalizacije je verovatnoća da se dovoljno približite autobuskim stanicama. Istraživači su otkrili da i na gradskim i na prigradskim lokacijama, All_Aboard ima stopu uspeha od 93%, dok Google Maps ima 52% uspeha. Pored toga, prosečna udaljenost između Google mapa bila je 6,62 metra i 1,54 metra sa All_Aboard.

Preciznost GPS-a bi trebalo da bude prihvatljiva u prigradskim oblastima, kaže Luo, koji je dodao da se u početku nije očekivalo da će performanse sa Gugl mapama u Njutnu, Mass, biti tako niske. Prethodno istraživanje Luoa i njegovog tima otkrilo je da ovaj problem može biti posledica široko rasprostranjenih grešaka u podacima mapiranja lokacije autobuske stanice u Google mapama.

„Naši nalazi sugerišu da bi aplikacija All_Aboard mogla pomoći putnicima sa oštećenjem vida u navigaciji tako što će tačno otkriti autobusku stanicu, a samim tim u velikoj meri smanjiti njihove šanse da propuste autobuse zbog toga što stoje predaleko od autobuskih stanica“, rekao je Gang Luo, dr. ., Šepensovog instituta za istraživanje oka za masovno oko i uho. „Ova studija ukazuje na to da se mogućnosti prepoznavanja objekata zasnovane na kompjuterskom vidu mogu koristiti na komplementaran način i pružiti dodatnu korist uslugama makro-navigacije koje se baziraju isključivo na mapiranju u stvarnim postavkama.“