Američki zakonodavci traže veći nadzor nad Neuralinkom

Američki zakonodavci traže veći nadzor nad Neuralinkom

Predstavnici američkog Predstavničkog doma Erl Frensis Blumenauer i Adam Šif žele da Ministarstvo poljoprivrede SAD (USDA) dalje ispituje Neuralink Elona Maska nakon izveštaja Rojtersa koji ukazuje na greške u programu testiranja na životinjama kompanije za čipove mozga, saopštile su njihove kancelarije u četvrtak, prenosi Rojters.

Rojters je u ponedeljak izvestio da generalni inspektor USDA istražuje Neuralink zbog potencijalnih kršenja dobrobiti životinja usred pritužbi internog osoblja da se njegovo testiranje na životinjama odvija užurbano, izazivajući nepotrebnu patnju i smrt.

Blumenauer i Šif, dvojica demokrata koji su članovi Kongresnog kluba za zaštitu životinja, napisali su u nacrtu pisma koje će poslati USDA da „postupanje prema životinjama opisanim u ovim žalbama izgleda ukazuje na uznemirujući nedostatak nadzora.

„Veoma smo zabrinuti da bi ovo mogao biti još jedan primer visokoprofilnih slučajeva okrutnosti prema životinjama koji uključuju objekte koje je inspekovala USDA, na koje se pominje u prethodnim pismima vašoj agenciji, gde USDA nije preduzela adekvatnu akciju“, naveli su zakonodavci u pismu. upućeno sekretaru USDA Tomasu Vilsaku i Kevinu Šeju, koji nadgleda inspekcijsku službu agencije.

Rukovodioci Neuralinka nisu odmah odgovorili na zahteve za komentar. Portparol USDA je rekao da agencija ne može da komentariše Neuralink i uputio je Rojters na kancelariju generalnog inspektora, koja je takođe odbila da komentariše.

Rojters je identifikovao nekoliko problema sa Neuralinkovim ispitivanjima na životinjama, uključujući četiri eksperimenta koji su uključivali 86 svinja i dva majmuna koji su bili oštećeni ljudskim greškama, nakon pregleda desetina ranije neprijavljenih audio snimaka, e-poruka, poruka, prezentacija, internih izveštaja kompanije i intervjua sa više od 20 sadašnjih i bivših zaposlenih.

Greške su oslabile eksperimente i zahtevale su ponovljene testove, što je dovelo do ubijanja više životinja. Kompanija je ukupno ubila oko 1.500 životinja, uključujući više od 280 ovaca, svinja i majmuna, nakon eksperimenata od 2018. godine, otkrio je Rojters.

Blumenauerove i Šifove kancelarije odbile su da komentarišu šta žele da USDA uradi mimo istrage generalnog inspektora. Zakonodavci su u svom pismu napisali da je istraga „od vitalnog značaja za rasvetljavanje nepotrebne patnje i smrti životinja“ i potencijalnih kršenja zakona o dobrobiti životinja.

Zakonodavci takođe navode zapise koje je objavio Komitet lekara za odgovornu medicinu, grupa za zastupanje životinja koja je objavila zapise u vezi sa Neuralinkovim partnerstvom na Univerzitetu Kalifornija Dejvis, kao razlog za zabrinutost. Neuralink je priznao da je šest majmuna umrlo zbog zdravstvenih problema u eksperimentima koje je sproveo sa univerzitetom tokom njihovog partnerstva koje je trajalo od 2017. do 2020. godine.

Šif je takođe kritikovao Maskovu akviziciju kompanije Tvitter Inc. od 44 milijarde dolara, optužujući ga da „sabotira mere zaštite od digitalnih dezinformacija i mržnje“.