Rusija dozvoljava Kazahstanu da koristi naftovode za transport nafte u Nemačku

Rusija dozvoljava Kazahstanu da koristi naftovode za transport nafte u Nemačku

Rusko ministarstvo energetike odobrilo je isporuku kazahstanske nafte Nemačkoj koristeći infrastrukturu koju vodi Transneft, državna kompanija za transport gasovoda i operater ruske deonice naftovoda Druzhba.

Kompanija za transport nafte KazTransOil isporučiće 300.000 tona sirove nafte u prvom kvartalu 2023. godine „u pravcu tačke isporuke nafte Adamova zastava za dalju isporuku u Nemačku“, saopštila je pres-služba kompanije u petak.

Operater je dodao da su isporuke ove količine sirove nafte predviđene za tranzit nafte iz zemalja ZND kroz Rusiju putem sistema magistralnih cevovoda.

Berlin je 1. januara zaustavio uvoz ruske nafte putem naftovoda, uprkos činjenici da je najnoviji embargo EU izuzeo isporuku sirove nafte u blok iz zemlje pogođene sankcijama.

Ranije je kazahstanski ministar energetike Bolat Akčulakov rekao da će ta zemlja 2023. godine isporučiti Nemačkoj 1,5 miliona tona nafte uz moguće povećanje budućih isporuka na 7 miliona tona.

Portparol Transnjefta Igor Demin je primetio da „količine koje su nekada tekle iz Rusije u Nemačku ne mogu biti zamenjene Kazahstanom“. On je objasnio da dok je Rusija nekada isporučivala do 20 miliona tona nafte godišnje u Nemačku i još 10 miliona tona u Poljsku preko Druzhbe, Kazahstan može da pumpa samo 3-7 miliona tona.

Kazahstanski KazMunaiGas je 29. decembra podneo zahtev za tranzit 1,2 miliona tona nafte 2023. godine preko Rusije. Zamenik premijera Aleksandar Novak rekao je da je Moskva spremna da odobri zahtev Kazahstana.

Nemačka je potvrdila da je rafinerija u Švedu rezervisala kapacitet u sistemu naftovoda za kazahstansku naftu za januar pa nadalje. Schvedt je četvrta po veličini rafinerija u zemlji sa kapacitetom od 11,6 miliona tona naftnih derivata godišnje. On snabdeva 90% goriva u Berlinu. Ruski naftni gigant Rosnjeft držao je 54,17% udela u preduzeću do prošlog septembra, kada je Nemačka stavila lokalne jedinice kompanije pod starateljstvo, prepustivši kontrolu nad rafinerijom državnom regulatoru energetskog tržišta.