Novi muzej Tjenanmena otvara se u Njujorku uoči 4. juna

Novi muzej Tjenanmena otvara se u Njujorku uoči 4. juna

Nada u „slobodnu Kinu” živi u novom muzeju na Menhetnu posvećenom kineskom gušenju prodemokratskih demonstracija oko Trga Tjenanmen 1989. godine, saopštili su organizatori izložbe u četvrtak uoči 34. godišnjice gušenja, preneo je Rojters.

Memorijalni muzej 4. juna u Njujorku biće jedina takva stalna postavka u svetu, nakon zatvaranja sličnog muzeja u Hong Kongu 2021. pod pritiskom vlasti.

Tenkovi su se kotrljali na trg u Pekingu pre zore 4. juna 1989. da bi okončali višenedeljne proteste studenata i radnika. Decenijama nakon što su kineski lideri naredili vojni napad, aktivisti za prava kažu da su prvobitni ciljevi demonstranata – uključujući slobodnu štampu i slobodu govora – dalje nego ikada.

Mali njujorški muzej – smešten u skučenom kancelarijskom prostoru na četvrtom spratu poslovne zgrade na Šestoj aveniji – čuva predmete sa događaja na Tiananmenu, uključujući transparente, pisma i krvavu košulju, kao i fotografije i detaljne novinske članke od vremena.

Džou Fengsu, 55, bivši studentski vođa sa Tjenanmena koji je pomogao u planiranju muzeja, rekao je na konferenciji za novinare da je to mesto gde živi „nada u slobodnu Kinu“.

„Zato što postoji nada. Bez obzira kakav je poraz bio i kroz koju borbu smo morali da prođemo, ovaj san živi ovde“, rekao je Džou.

Organizatori bi trebalo da održe ceremoniju otvaranja u petak.

Kineska ambasada u Vašingtonu nije odmah odgovorila na zahtev za komentar.

Kina nikada nije dala podatke o broju poginulih u nasilju iz 1989. godine, ali grupe za ljudska prava i svedoci kažu da bi on mogao dostići hiljade.

Obeležavanje 4. juna u kontinentalnoj Kini je tabu, a vlada je poslednjih godina pojačala cenzuru.

Nekada su u Hongkongu bili dozvoljeni javni spomen-obeležjaji na udaru, ali hongkonška policija je zabranila bdenje tamo od 2020. godine, pozivajući se na zabrinutost zbog COVID-19. Nejasno je da li će vlasti u bivšoj britanskoj koloniji dozvoliti javna obeležja ove godine.

Aktivisti iz inostranstva pomažu u organizaciji događaja u gradovima uključujući Tajpej, London, Berlin i Vašington.

Vang Dan, još jedan bivši studentski vođa Tjenanmena koji je pomogao u osnivanju muzeja, rekao je da smatra da je njegova obaveza da pokaže svoje poštovanje prema poginulim demonstrantima.

„Ne odustaj“, rekao je Vang Rojtersu. „To je moja poruka kineskom narodu.“