Mekarti hvali sporazum o graničnoj vrednosti američkog duga

Mekarti hvali sporazum o graničnoj vrednosti američkog duga

Predsedavajući Predstavničkog doma američkog Kongresa Kevin Mekarti pohvalio je u nedelju sporazum o gornjoj granici duga o kojem je pregovarao sa demokratskim predsednikom Džoom Bajdenom, ali je istaknuti konzervativac u Predstavničkom domu upozorio da Mekarti ima „problema sa kredibilitetom” koji bi mogli navesti neke republikance da traže njegovo svrgavanje sa najvišeg republikanca u Kongresu, prenosi Rojters.

Predstavnik Ken Bak, član ekstremno desničarskog Kluba za slobodu Predstavničkog doma, rekao je da sporazum nije uspeo da obezbedi dublje rezove potrošnje koje je Makarti obećao svojoj stranci kada se kandidovao za predsednika u januaru.

Sporazum o gornjoj granici duga održava potrošnju za fiskalnu 2024. na nivou ove godine, omogućavajući povećanje od 1% za fiskalnu 2025. Nestranačka kancelarija za budžet Kongresa procenjuje da će sporazum smanjiti deficite za oko 1,5 biliona dolara tokom jedne decenije u odnosu na trenutnu osnovnu liniju zakona prognoza.

Republikanci u Predstavničkom domu krajem aprila usvojili su zakon kojim se zahteva smanjenje deficita od 4,8 biliona dolara tokom 10 godina u zamenu za povećanje gornje granice duga, uvlačeći Bajdena u pregovore koji su doveli do odobrenja sporazuma u ​​Senatu u četvrtak.

Upitan da li će Klub za slobodu tražiti glasanje za smenjivanje Makartija kao odgovor na dogovor, Bak je rekao za CNN-ov program Stanje unije: „Ne znam da li će se predlog za ispuštanje odmah desiti. Znam tog predsednika Makarti ima problema sa kredibilitetom.“

Da bi osvojio predsedničku funkciju u nemirnom izbornom procesu u januaru, Makarti je pristao da donese izmene koje dozvoljavaju samo jednom članu da primora glasanje da ga svrgne, što ga čini neobično ranjivim na tvrdokorne republikanske konzervativce.

Drugi republikanci su požurili u Makartijevu odbranu dan nakon što je Bajden potpisao zakon koji suspenduje gornju granicu duga do 1. januara 2025. godine, sprečavajući ono što bi bilo katastrofalno kašnjenje plaćanja u SAD koje se očekivalo u ponedeljak.

„Pozicija predsednika Makartija je apsolutno sigurna“, rekao je američki predstavnik Garet Grejvs, republikanac iz Luizijane koji je pomogao u pregovorima o dogovoru o gornjoj granici duga, rekao je za CBS „Face the Nation“.

Makarti je rekao za „Sundai Morning Futures“ kanala Fok Nevs da sporazum označava retko smanjenje diskrecione potrošnje koja se ne odnosi na odbranu, sprečava zapošljavanje većeg broja agenata Porezne službe sledeće godine i povećava sredstva za odbranu i veterane.

„Nije savršeno, ali je početak okretanja broda“ na potrošnju, rekao je on. „Sada moramo da uradimo ostatak posla.“

Bak je rekao da je Makarti obećao republikancima da će smanjiti nivoe potrošnje na nivoe fiskalne 2022. godine, a ne na više nivoe iz 2023. dogovorene u sporazumu, čime je dogovor bio gubitak za stranku.

Da bi povratio poverenje konzervativaca, Bak je dodao da će Mekartijeve buduće akcije morati da „uključuju odgovorno trošenje“ i da prestanu da se oslanjaju na glasove demokrata kao što je on to činio da bi usvojio suspenziju gornje granice duga.

Dogovor je odobrilo 149 republikanaca u Predstavničkom domu i 165 demokrata, jaka većina obe stranke. Otprilike polovina od 76 republikanskih glasova bez glasova bila je iz ultrakonzervativnog Kluba za slobodu, dok se 46 demokrata, uglavnom naprednjaka, protivilo sporazumu, rekavši da se njime nameću strogi uslovi rada za siromašne porodice koje primaju pomoć u hrani ili novčanu pomoć i druge koji se suočavaju sa preprekama pri zapošljavanju .

Oni su takođe kritikovali odredbe koje bi mogle da dovedu do okončanja pauze za otplatu studentskog duga za mlađe ljude i pojednostavljenja odobrenja za projekte industrije fosilnih goriva čemu se protive ekolozi, dve ključne izborne jedinice za demokrate.

U petak, Fitch Ratings će zadržati najviši kreditni rejting SAD na „negativnom satu“ do trećeg kvartala zbog zabrinutosti zbog ponovljenog preskakanja gornje granice duga, zajedno sa rastom duga i deficita.

Upitana da li je zabrinuta zbog smanjenja rejtinga, direktorka budžeta Bele kuće Šalanda Jang rekla je za Si-En-En da Bajdenova administracija ne kontroliše Fičov proces procene, ali je upozorila na potencijalne troškove prelaska gornje granice duga.

„To je loše za zemlju. Loše je za globalnu ekonomiju“, dodao je Jang, koji je pomogao u pregovorima o sporazumu.