Pomoćnik mađarskog premijera: EU bi trebalo da ukine sankcije Rusiji

Pomoćnik mađarskog premijera: EU bi trebalo da ukine sankcije Rusiji

Sve dalje sankcije Moskvi samo bi naštetile ekonomiji EU bez značajnog uticaja na Rusiju, rekao je Rojtersu u četvrtak viši pomoćnik mađarskog premijera Viktora Orbana.

Brisel bi trebalo da prestane da cilja Moskvu novim ograničenjima i da se fokusira na alternativna sredstva za postizanje mira u Ukrajini, kao što su pregovori, rekao je Balaž Orban.

Taj zvaničnik, koji nije u srodstvu sa mađarskim premijerom, govorio je na marginama samita EU koji je Ukrajini dodelio status kandidata. On je tvrdio da ograničenja koja je blok već nametnuo Rusiji nisu uspela da promene kurs Moskve prema Ukrajini ili da zaustave njenu tekuću vojnu operaciju. U međuvremenu, EU je bila svedok povećanja cena goriva i hrane.

„Na kraju dana, Evropa će biti na gubitničkoj strani ovog rata zbog ekonomskih problema. Naša preporuka bi bila da zaustavimo proces sankcionisanja“, rekao je Orban. „U ovom trenutku, ono što doživljavamo je da što više sankcija prihvatimo, to smo u gorem stanju. A Rusi? Da, i njih boli, ali oni preživljavaju. I što je još gore, oni se odvijaju u Ukrajini“, dodao je on.

Strategija koju je EU sprovodila u protekla četiri meseca dala je malo rezultata, rekao je pomoćnik, dodajući da će „ako se ovako nastavi, prema razumnom razmišljanju, završiti na loš način za Evropu“. On je rekao da bi blok trebalo da ponovo razmisli o svojoj strategiji i da se umesto toga fokusira na diplomatska sredstva. „Moramo da razmislimo o nečemu. Pregovori, prekid vatre, mir. Diplomaci. To je naše rešenje.”

Mađarska, koja je u velikoj meri zavisna od ruskih energenata i koja ima jedan od najbližih odnosa sa Moskvom među državama članicama EU, više puta je upozoravala na potencijalno mračne posledice antiruskih sankcija za blok.

Viktor Orban je 10. juna rekao da će svaki potencijalni embargo na gas „upropastiti celu evropsku ekonomiju“. EU je uvela sveobuhvatne sankcije Rusiji zbog njene vojne operacije u Ukrajini. Nekoliko rundi sankcija uključivalo je ograničenja usmerena na ruski bankarski i finansijski sektor, uključujući zamrzavanje rezervi ruske centralne banke, kao i lična ograničenja za ruske zvaničnike i biznismene za koje se smatra da su bliski Kremlju. Ruske banke su takođe isključene iz SVIFT sistema za razmenu poruka.

U maju se EU takođe dogovorila o delimičnom embargu na rusku naftu – meri kojoj se Mađarska protivila nedeljama. Budimpešta je na kraju bila među nacijama koje su bile oslobođene.

Sama Mađarska je u međuvremenu zauzela nijansiraniji stav o ruskom sukobu sa Ukrajinom. Protiveći se upotrebi sile, pozvala je na pregovore umesto na sankcije. Početkom juna Orban je rekao da je iznenađen što ima tako malo „glasova za mir“ unutar bloka, dodajući da rat na kraju nikome ne koristi.