Blinken kaže da će SAD nastaviti da vrše pritisak na Egipat po pitanju ljudskih prava

Blinken kaže da će SAD nastaviti da vrše pritisak na Egipat po pitanju ljudskih prava

Sjedinjene Države će nastaviti da podstiču Egipat da preduzme korake u vezi sa ljudskim pravima, uključujući oslobađanje više političkih zatvorenika i garantovanje slobode izražavanja, rekao je američki državni sekretar Entoni Blinken tokom posete Kairu u ponedeljak.

Nakon razgovora sa egipatskim predsednikom Abdelom Fatahom al-Sisijem i ministrom spoljnih poslova Samehom Šukrijem, Blinken je rekao novinarima da je Egipat preduzeo „važne korake“ u zaštiti verskih sloboda, osnaživanju žena i oslobađanju nekih zatvorenika.

Ali zabrinutost koju imamo i dalje ostaje iu duhu iskrenosti i duha partnerstva koje imamo, izrazili smo ih vrlo jasno“, rekao je Blinken i dodao da je pokrenuo slučajeve pojedinačnih zatvorenika.

Američki zvaničnik stigao je u nedelju u Kairo na trodnevnu regionalnu turneju koja se poklapa sa eskalacijom nasilja između Izraela i Palestinaca.

Blinken je rekao da želi da ojača strateško partnerstvo Vašingtona sa Egiptom, glavnim primaocem američke vojne pomoći koji je pomogao u posredovanju u izraelsko-palestinskom sukobu u prošlosti.

Pod Sisijem, koji je kao komandant vojske predvodio svrgavanje prvog demokratski izabranog predsednika Egipta 2013. godine, dugo je bilo gušenja političkog neslaganja koje je zahvatilo liberalne kritičare, kao i islamiste.

Grupe za ljudska prava kažu da je desetine hiljada pritvoreno, a da su mnogi u pritvoru duže vreme.

Poslednjih meseci, Egipat je oslobodio neke istaknute političke zatvorenike usred koraka da odgovori na međunarodne kritike, iako su mnogi ostali iza rešetaka i izvršena su nova hapšenja.

Reforme istražnog pritvora i drugih praksi sprovođenja zakona, kao i zaštita rada civilnog društva, bile su među oblastima u kojima bi Vašington tražio „konkretan napredak“, rekao je Blinken.

Sjedinjene Države su uskratile male količine vojne pomoći Kairu, navodeći kao razlog neispunjavanje uslova za ljudska prava, a zagovaračke grupe su se zalagale za obustavljanje veće pomoći.

Dok je bio u Egiptu, Blinken je sreo grupu aktivista, uključujući istaknutog aktivista Hossam Bahgat.

„Već je bio svestan razmera egipatske krize ljudskih prava i da je mnogo više novih političkih zatvorenika u pritvoru od onih za koje režim tvrdi da ih pomiluje“, rekao je Bahgat za Rojters posle sastanka sa Blinkenom.

„Mislim da Bajdenova administracija sada prihvata da dve godine angažovanja Sisija na pitanjima ljudskih prava nisu dovele do mnogo poboljšanja.

Sisi je tvrdio da su bezbednosne mere u protekloj deceniji bile potrebne za stabilizaciju Egipta i da vlasti štite prava, uključujući rad na obezbeđivanju osnovnih potreba kao što su stanovanje i posao.

Blinkenov sastanak sa Sisijem se takođe bavio regionalnim pitanjima, uključujući pokušaje da se ponovo pokrene politička tranzicija u Sudanu i da se prekine ćorsokak između rivalskih frakcija u Libiji, navodi se u saopštenju portparola američkog Stejt departmenta Neda Prajsa.