Bajden napada republikance zbog „zapanjujuće“ pretnje gornjom granicom duga

Bajden napada republikance zbog „zapanjujuće“ pretnje gornjom granicom duga

VAŠINGTON – Predsednik Sjedinjenih Država Džo Bajden je u četvrtak ocenio republikance kao predstavnike stranke „haosa i katastrofe“ i oštro je kritikovao njihovo odbijanje da odobre povećanje gornje granice američkog duga osim ako ne postignu dogovor o smanjenju potrošnje, preneo je Rojters.

U strastvenom govoru u sali sindikata parnih radnika u Virdžiniji, Bajden je započeo napad za napadom na republikance koji kontrolišu Predstavnički dom američkog Kongresa, rekavši da su neki od njihovih predloga opasni za američku ekonomiju.

Predsednik Predstavničkog doma Kevin Makarti, republikanac, obećao je da neće odobriti povećanje gornje granice duga osim ako Bajden i njegove kolege demokrate ne postignu dogovor sa republikancima o smanjenju buduće državne potrošnje.

„Moramo se konačno pozabaviti neodgovornom državnom potrošnjom Vašingtona ako želimo da stavimo Ameriku na bolji fiskalni put“, napisao je Makarti u četvrtak.

Bajden je Makartijev stav nazvao „zapanjujućim“.

„Neću dozvoliti nikome da koristi punu veru i kredit Sjedinjenih Država kao moneta za pregovaranje. U Sjedinjenim Američkim Državama plaćamo svoje dugove“, rekao je Bajden.

Od republikanaca koji se slažu sa bivšim predsednikom Donaldom Trampom, Bajden je rekao: „Izgleda da nameravaju da budu partija haosa i katastrofe.

Pretnja republikanaca je neobična – gornja granica američkog duga je decenijama povećavana na dvopartijskoj osnovi u Kongresu, sa izuzetkom glasanja iz 2011. koje je uključivalo smanjenje potrošnje za nekoliko godina unapred.

Sekretarka finansija Dženet Jelen rekla je 19. januara da su Sjedinjene Države dostigle trenutnu granicu zaduživanja od 31,4 biliona dolara, ali da mogu da nastave da plaćaju svoje račune do juna mešanjem novca između različitih računa. Investitori su upozorili da bi približavanje tog roka moglo imati strašne posledice na tržištu.

U svom prvom ovogodišnjem velikom ekonomskom govoru, Bajden je takođe promovisao svoj rekord u američkoj ekonomiji, uključujući otvaranje više radnih mesta u proizvodnji, nisku stopu nezaposlenosti i brojke ekonomskog rasta koje su bolje od očekivanih.

Bajden se osvrnuo na pritužbe evropskih lidera da njegov prošlogodišnji zakonodavni paket nudi ogromne subvencije za proizvode proizvedene u SAD za koje kažu da će uticati na trgovinu. Rekao je da dobija kritike iz inostranstva zbog toga što previše pažnje posvećuje Sjedinjenim Državama.

„Dođavola s tim“, rekao je.

Bajden je ponovio svoju pretnju da će staviti veto na republikanske predloge koji bi ograničili njegova ovlašćenja da koristi strateške rezerve nafte, smanji poreze korporacijama i uvede nacionalni porez na promet ukoliko stignu do njegovog stola.

Pošto demokrate kontrolišu Senat, malo je verovatno da će njegovo veto biti potrebno, ali Bajden i Bela kuća su osvetlili ove i druge marginalne republikanske predloge kako bi istakli jaz između planova dve stranke.

„Oni žele da podignu vaše cene gasa. Žele da smanje poreze za milijardere“, rekao je Bajden. „Oni žele da uvedu nacionalni porez na promet od 30 odsto“, dodao je on.

Bajden, koji postavlja temelje za kandidaturu za reizbor 2024, rekao je članovima sindikata u Springfildu u Virdžiniji da će staviti veto na sve takve zakone. „Ne na moj sat, staviću veto na sve što nam pošalju“, rekao je on.

Bajden je takođe krenuo na farmaceutske kompanije zbog ostvarivanja ogromnih profita koristeći federalne podsticaje za istraživanje i investicije i obećao je da će usvojiti zakon kojim se proširuje granica od 35 dolara za insulin za korisnike Medicare-a svima.

Ekonomiju pod Bajdenom zahvatila je inflacija koja je sada u opadanju, kao i strahovi da je recesija neminovna. Američki bruto domaći proizvod porastao je po stopi od 2,9 odsto na godišnjem nivou u prošlogodišnjem četvrtom kvartalu, premašivši očekivanja, izvestilo je u četvrtak Ministarstvo trgovine.

Otkako je novi Kongres počeo ovog meseca, Dom je usvojio zakon o smanjenju budžeta Poreske službe, a neki republikanci predlažu smanjenje programa socijalne sigurnosti i zdravstvene zaštite, penzionisanja i zdravstvene zaštite za starije građane.

„Da li misle da će ovo pomoći u borbi protiv inflacije“, rekao je Bajden o predlogu poreza na promet. „O čemu se, za ime Boga, radi?“

Kada je Bajden započeo svoj govor, predsednik Predstavničkog doma Mekarti je tvitovao: „Ako predsednik Bajden toliko želi da govori o ekonomiji, onda bi trebalo da odredi datum za razgovor o odgovornom povećanju gornje granice duga“.

Predlog zakona o strateškim rezervama nafte za koji Bela kuća kaže da će podići cene gasa bio je još jedna u nizu mera političkih poruka koje je Dom doneo u prvoj nedelji poslovanja i smatra se da ima male ili nikakve šanse da bude preduzeta. od strane Senata.

Predlog nacionalnog poreza na promet uključen je u Zakon o pravednom porezu iz 2023. godine, koji je 9. januara uveo republikanski predstavnik Erl „Badi“ Karter iz Džordžije. To bi zamenilo američki porez na prihod, plate, imovinu i poklone sa porezom na promet od 23 odsto i prestalo bi da finansira Poreznu službu nakon 2027.

Makarti je ove nedelje odgovorio „ne“ na pitanje novinara da li podržava zakon, koji republikanci iz Džordžije bezuspešno uvode od 1999. godine.