Kinez Si stiže u Mađarsku na razgovore o proširenju kineskih investicija

Kinez Si stiže u Mađarsku na razgovore o proširenju kineskih investicija

Kineski predsednik Si Đinping doputovao je u sredu uveče u Mađarsku, poslednju stanicu svoje petodnevne evropske turneje, gde se očekuje da finalizuje niz sporazuma sa premijerom Viktorom Orbanom koji će produbiti ekonomski otisak Kine u region.

Si bi trebalo da provede dve noći u mađarskoj prestonici Budimpešti gde će se sastati sa Orbanom i mađarskim predsednikom Tamašem Suljokom. Razgovori će se usredsrediti na buduća kineska ulaganja u ovu centralnoevropsku zemlju, koja ima duboke ekonomske veze sa Pekingom, iako su mejnstrim evropski lideri vodili više protekcionističke politike kako bi ograničili njen domet na kontinentu.

Orban, nacionalistički populista čiju je neliberalnu politiku gurnula na rubove Evropske unije, učinio je svoju zemlju prvom u 27-članom bloku koja je učestvovala u Sijevoj potpisanoj inicijativi Pojas i put. Mađarska se nalazi na sredini između svog članstva u EU i NATO-u i spremnosti da uspostavi diplomatske i trgovinske odnose sa autokratskim vladama izvan tih grupa.

Mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto rekao je na konferenciji za novinare u ponedeljak da će Si i mađarski zvaničnici potpisati najmanje 16 bilateralnih sporazuma tokom posete, što je prva poseta Sija kao predsednika.

Sijarto je ovu posetu nazvao „istorijskom“ i istakao da je Kina obezbedila više stranih investicija u Mađarsku nego bilo koja druga zemlja 2023. On je dodao da će neki od sporazuma koji će biti potpisani uključivati proširenje Pojasa i puta u Mađarskoj, a mogli bi uključiti ulaganja u infrastrukturu i energetiku.

Sijev dolazak u Budimpeštu usledio je nakon dvodnevne posete glavnom gradu Srbije Beogradu, gde je potpisao sporazum o izgradnji „zajedničke budućnosti“ sa balkanskom zemljom koja se, kao i Mađarska, smatra prijateljskom ruskom Vladimiru Putinu.

Kina je preuzela neutralnost u ukrajinskom sukobu, ali je odbila da nazove ruski napad invazijom i optužena je za jačanje vojnih kapaciteta Rusije. Mađarska je osudila rusku invaziju, ali je zapretila da će blokirati sankcije EU protiv Moskve i odbila da pruži vojnu podršku Kijevu.

Si i Orban će verovatno razgovarati o ratu u Ukrajini, istočnom susedu Mađarske. Mađarska vlada je glasno pozvala Kinu da preuzme vodeću ulogu u posredovanju u mirovnim pregovorima između Rusije i Ukrajine i izrazila podršku mirovnom planu koji je predložila Kina.

Pre dolaska Sija u sredu, veliki broj demonstranata okupio se u centru Budimpešte u znak protesta zbog njegove posete i poziva na autonomiju Tibeta, koji je pod kineskom kontrolom.

Tibor Hendri, predstavnik Društva za pomoć Tibetu, rekao je da je poslovanje sa Kinom važno za mađarsku ekonomiju, ali je istakao opasnosti odnosa sa zemljom sa lošom evidencijom demokratskih i ljudskih prava.

„Potreban nam je dobar odnos sa velikom imperijom, to nije problem. Problem je što Kina ima potpuno drugačiju kulturu, potpuno drugačiji pristup ljudskim pravima“, rekao je Hendri. „Osećam da žele da izvezu ovakvu vrstu razmišljanja ovde u Mađarsku i da je mađarska vlada spremna da to prihvati.“