TikTok osporava potencijalnu zabranu SAD na sudu

TikTok osporava potencijalnu zabranu SAD na sudu

TikTok i njegova kineska matična kompanija BiteDance podneli su u utorak pravni spor protiv Sjedinjenih Država, ciljajući na zakon koji bi primorao da se aplikacija proda ili se suoči sa zabranom u SAD.

Ovo se dešava oko dve nedelje nakon što je predsednik Džo Bajden potpisao zakon koji daje TikToku 270 dana da pronađe ne-kineskog kupca ili se suoči sa zabranom u zemlji.

Platforma za deljenje videa tvrdi da je to neustavno.

„Prvi put u istoriji, Kongres je doneo zakon koji podvrgava jedinstvenu, imenovanu govornu platformu trajnoj, nacionalnoj zabrani i zabranjuje svakom Amerikancu da učestvuje u jedinstvenoj onlajn zajednici sa više od milijardu ljudi širom sveta“, rekao je odelo TikTok i BiteDance.

U tužbi, podnetoj federalnom sudu u Vašingtonu, tvrdi se da taj potez krši Prvi amandman, navodeći da je „Kongres doneo zakon kojim se ograničavaju ogromne količine zaštićenog govora“.

Takođe je rečeno da je otuđenje koje je traženo da bi TikTok nastavio da radi u Sjedinjenim Državama „jednostavno nemoguće“ — i nije u potrebnom vremenskom okviru.

Bela kuća može da produži rok od 270 dana jednom, za 90 dana. Tokom ovog perioda, aplikacija će nastaviti da radi za svojih oko 170 miliona američkih korisnika.

BiteDance je rekao da ne planira da proda TikTok, ostavljajući tužbu, koja će verovatno ići pred Vrhovni sud SAD, kao jedinu opciju da izbegne zabranu.

„Nema sumnje: Zakon će primorati gašenje TikTok-a do 19. januara 2025. godine“, navodi se u tužbi, „ućutkavajući (one) koji koriste platformu da komuniciraju na načine koji se ne mogu replicirati na drugom mestu“.

TikTok se prvo našao na nišanu administracije bivšeg predsednika Donalda Trampa, koja je bezuspešno pokušala da ga zabrani.

Taj napor je zapeo na sudovima kada je savezni sudija privremeno blokirao Trampov pokušaj, rekavši da su razlozi za zabranu aplikacije verovatno precenjeni i da su prava na slobodu govora ugrožena.

Novi napor koji je potpisao Bajden osmišljen je da prevaziđe iste pravne glavobolje i neki stručnjaci veruju da bi Vrhovni sud SAD mogao biti otvoren da dozvoli da razmatranja nacionalne bezbednosti nadmašuju zaštitu slobode govora.

„TikTok je prevagnuo u svojim prethodnim izazovima Prvog amandmana, ali dvostranačka priroda ovog federalnog zakona može dovesti do veće verovatnoće da će se sudije odložiti“ Kongresu i argumentima oko nacionalne bezbednosti, rekao je Gautam Hans, profesor prava na Univerzitetu Kornel.

„Bez javne rasprave o tome koji su tačno rizici, međutim, teško je utvrditi zašto bi sudovi trebalo da potvrde takav zakon bez presedana“, dodao je Hans.

Sjedinjene Države imaju stroga ograničenja u pogledu stranog vlasništva nad elektronskim medijima, ali vlasti su do sada ostavljale internet platforme uglavnom netaknute.

TikTok je preduzeo niz mera kako bi ublažio zabrinutost da su podaci američkih korisnika nezaštićeni, ali je u tužbi navedeno da je vlada ignorisala te napore.

Postoje ozbiljne sumnje da bi se bilo koji kupac mogao pojaviti da kupi TikTok čak i ako bi BiteDance pristao na zahtev.

Uobičajenim osumnjičenima velikih tehnologija, kao što su Meta ili IouTube-ov Google, verovatno će biti zabranjeno da pokupe TikTok zbog antimonopolskih problema, a drugi ne mogu sebi priuštiti jednu od najuspešnijih aplikacija na svetu za ključnu demografsku grupu.

Takođe postoje sumnje da će se kompanija ikada odreći tajni svog algoritma koji je doveo do toga da je TikTok postao kulturni džagernaut, parirajući IouTube-u i Instagramu za pažnju mladih.