Teleskop Džejms Veb otvara put proučavanju planeta sličnih Zemlji

Teleskop Džejms Veb otvara put proučavanju planeta sličnih Zemlji

Otkako je 1995. otkrivena prva planeta koja kruži oko neke zvezde osim Sunca, shvatili smo da su planete i planetarni sistemi raznovrsniji nego što smo ikada zamišljali. Tako udaljeni svetovi — egzoplanete — daju nam priliku da proučavamo kako se planete ponašaju u različitim situacijama. A učenje o njihovoj atmosferi je ključni deo slagalice.

NASA-in svemirski teleskop Džejms Veb (JVST) je najveći teleskop u svemiru. Pokrenut na Božić 2021. godine, savršen je alat za istraživanje ovih svetova. Sada smo moje kolege i ja prvi put koristili teleskop da otkrijemo hemijski sastav egzoplanete. A podaci, objavljeni u formi preštampanja (što znači da tek treba da budu objavljeni u recenziranom časopisu), sugerišu neke iznenađujuće rezultate.

Mnoge egzoplanete su suviše blizu svojih matičnih zvezda da bi ih čak i ovaj moćni teleskop mogao razlikovati. Ali možemo koristiti trik da posmatramo kako planeta prolazi ispred (tranzita) svoje zvezde. Tokom tranzita, planeta blokira mali deo svetlosti zvezda, a još manji deo svetlosti zvezda se filtrira kroz spoljašnje slojeve atmosfere planete.

Gasovi unutar atmosfere apsorbuju deo svetlosti – ostavljajući otiske prstiju na svetlosti zvezda u obliku smanjenja osvetljenosti pri određenim bojama ili talasnim dužinama. JVST je posebno pogodan za proučavanje atmosfere egzoplaneta jer je infracrveni teleskop. Većina gasova koji se nalaze u atmosferi — kao što su vodena para i ugljen-dioksid — apsorbuju infracrvenu, a ne vidljivu svetlost.

Ja sam deo međunarodnog tima naučnika egzoplaneta koji koristi JSTV za proučavanje planete veličine Jupitera koja se zove VASP-39b. Međutim, za razliku od Jupitera, ovom svetu je potrebno samo nekoliko dana da kruži oko svoje zvezde, tako da se kuva – dostiže temperature koje prelaze 827°C. Ovo nam daje savršenu priliku da istražimo kako se planetarna atmosfera ponaša u ekstremnim temperaturnim uslovima.

Koristili smo JVST da povratimo najkompletniji spektar ove fascinantne planete. U stvari, naš rad predstavlja prvi hemijski inventar atmosfere planete.

Već smo znali da većina atmosfere ove velike planete mora biti mešavina vodonika i helijuma — najlakših i najzastupljenijih gasova u univerzumu. A teleskop Habl je ranije tamo otkrio vodenu paru, natrijum i kalijum.

Sada smo bili u mogućnosti da potvrdimo našu detekciju i proizvedemo merenje količine vodene pare. Podaci takođe sugerišu da postoje i drugi gasovi uključujući ugljen-dioksid, ugljen-monoksid i neočekivano sumpor-dioksid.

Imajući merenja koliko je svakog od ovih gasova prisutno u atmosferi, možemo proceniti relativne količine elemenata koji čine gasove – vodonika, kiseonika, ugljenika i sumpora. Planete se formiraju u disku prašine i gasa oko mlade zvezde i očekujemo da različite količine ovih elemenata budu dostupne bebi planeti na različitim udaljenostima od zvezde.

Čini se da VASP-39b ima relativno malu količinu ugljenika u odnosu na kiseonik, što ukazuje da se verovatno formirao na većoj udaljenosti od zvezde gde je mogao lako da apsorbuje vodeni led sa diska (pojačavajući kiseonik), u poređenju sa njegovom strujom koja je veoma blizu orbita. Ako je ova planeta migrirala, to bi nam moglo pomoći da razvijemo naše teorije o formiranju planeta i podržalo bi ideju da su se džinovske planete u našem Sunčevom sistemu takođe prilično pomerale i tresle u ranoj fazi.

Količina sumpora koju smo otkrili u odnosu na kiseonik je prilično visoka za VASP-39b. Očekivali bismo da će sumpor u mladom planetarnom sistemu biti više koncentrisan u komadićima stena i ruševina nego kao atmosferski gas. Dakle, ovo ukazuje da je VASP-39b možda pretrpeo neobičnu količinu sudara sa komadima stena koji sadrže sumpor. Nešto od tog sumpora bi se oslobodilo kao gas.

U atmosferi planete, različite hemikalije reaguju jedna na drugu različitom brzinom u zavisnosti od toga koliko je vruće. Obično se one slažu u ravnotežno stanje, pri čemu ukupne količine svakog gasa ostaju stabilne dok se reakcije međusobno balansiraju. Uspeli smo da predvidimo koje ćemo gasove videti u atmosferi VASP-39b za niz polaznih tačaka. Ali niko od njih nije smislio sumpor-dioksid, umesto toga je očekivao da će svaki sumpor biti zatvoren u drugom gasu, vodonik-sulfidu.

Deo hemijske slagalice koji je nedostajao bio je proces koji se zove fotohemija. Ovo je kada su brzine određenih hemijskih reakcija vođene energijom iz fotona – paketa svetlosti – koji dolaze iz zvezde, a ne temperaturom atmosfere. Pošto je VASP-39b tako vruć, a reakcije se generalno ubrzavaju na višim temperaturama, nismo očekivali da će fotohemija biti toliko važna kao što se ispostavilo.

Podaci sugerišu da se vodena para u atmosferi deli svetlošću na kiseonik i vodonik. Ovi proizvodi bi zatim reagovali sa gasovitim vodonik-sulfidom, na kraju uklanjajući vodonik i zamenjujući ga kiseonikom da bi se formirao sumpor-dioksid.

Šta je sledeće za JVST?

Fotohemija je još važnija na hladnijim planetama koje mogu biti nastanjive – ozonski omotač na našoj planeti se formira fotohemijskim procesom. JVST će posmatrati stenovite svetove u sistemu Trapist-1 tokom prve godine rada. Neka od ovih merenja su već napravljena – i sve ove planete imaju temperature sličnije Zemljinim.

Neki mogu čak imati odgovarajuću temperaturu da na površini imaju tečnu vodu, a potencijalno i život. Dobro razumevanje načina na koji fotohemija utiče na sastav atmosfere biće kritično za tumačenje Vebb teleskopa za posmatranje sistema Trapist-1. Ovo je posebno važno jer očigledna hemijska neravnoteža u atmosferi može nagovestiti prisustvo života, tako da moramo biti svesni drugih mogućih objašnjenja za ovo.