Uganda produžava blokadu usled ebole na dva žarišta

Uganda produžava blokadu usled ebole na dva žarišta

Predsednik Ugande produžio je u subotu šestosedmično zatvaranje u dva okruga u epicentru izbijanja ebole koja je odnela 55 života, ali je rekla da se njeno širenje suzbija.

Od kada je epidemija proglašena 20. septembra, ebola se proširila širom Ugande i stigla do glavnog grada Kampale, iako su zdravstvene vlasti ove nedelje saopštile da broj slučajeva opada.

Dva centralna okruga u srcu izbijanja, Mubende i Kasanda, predsednik Joveri Museveni je 15. oktobra stavio pod 21-dnevno zaključavanje.

Mere – uključujući policijski čas od sumraka do zore, zabranu ličnih putovanja i zatvaranje pijaca, barova i crkava – produžene su 5. novembra za još 21 dan.

Museveni je u subotu naredio da se blokada u Mubendeu i Kasandi obnovi na 21 dan, opisujući situaciju kao „još uvek krhku“.

„Ako sada otvorimo i pojavi se slučaj, uništićemo sve dobitke postignute u ovom ratu“, rekao je Museveni u nacionalnom obraćanju koje je pročitala njegova zamenica Džesika Alupo.

„Zbog toga apelujem na smirenost i razumevanje. Naši zdravstveni radnici će nastaviti da čine sve što je potrebno da spasu živote i okončaju epidemiju.

Prema kriterijumima SZO, izbijanje bolesti se završava kada nema novih slučajeva 42 uzastopna dana – što je dvostruko više od perioda inkubacije ebole.

Ministarka zdravlja Džejn Rut Aseng rekla je za AFP ove nedelje da broj novih registrovanih slučajeva opada i da postoje znaci da Uganda „pobeđuje“ u borbi.

Kancelarija SZO u Ugandi saopštila je u četvrtak da od 22. novembra nijedan slučaj nije proglašen devet dana u Kampali, 10 dana u Mubendeu i 12 dana u Kasandi.

Museveni je rekao da je prerano za proslavu, „ali generalno sam obavešten da je slika dobra“.

Epidemija je odnela 55 života od 141 slučaja, saopštilo je u petak ministarstvo zdravlja zemlje.

Ebola se širi telesnim tečnostima. Uobičajeni simptomi su groznica, povraćanje, krvarenje i dijareja.

Epidemije je teško obuzdati, posebno u urbanim sredinama.

Soj koji sada cirkuliše poznat je kao virus sudanske ebole, za koji ne postoji vakcina, iako nekoliko potencijalnih uboda ide ka kliničkim ispitivanjima.