Premijer Slovačke Robert Fico u ozbiljnom, ali stabilnom stanju

Premijer Slovačke Robert Fico u ozbiljnom, ali stabilnom stanju

Nakon jučerašnje pucnjave u kojoj je teško ranjen, premijer Slovačke Robert Fico je u veoma ozbiljnom, ali stabilnom stanju, saopšteno je iz bolnice u Banskoj Bistrici. Napadač je uhapšen odmah nakon pucnjave, a ministar unutrašnjih poslova Matuš Šutaj-Eštok zatražiće sazivanje Saveta bezbednosti Slovačke.

Premijer Slovačke Robert Fico, koji je teško ranjen u jučerašnjoj pucnjavi, u veoma je ozbiljnom, ali stabilnom stanju, saopšteno je jutros na konferenciji za medije u Banskoj Bistrici.

Direktorka bolnice u Banskoj Bistrici Mirijam Lapunikova rekla je da je operacija Roberta Fica trajala pet sati i da su u nju bila uključena dva tima.

„U ovom trenutku, njegovo stanje je stabilizovano, ali je veoma ozbiljno, biće na intenzivnoj nezi“, rekla je Lapunikova novinarima.

Zamenik premijera Robert Kalinak rekao je da su lekari uspeli da stabilizuju Ficovo stanje tokom noći i da su u toku procedure koje će omogućiti dalje poboljšanje.

„Nažalost, stanje ostaje veoma ozbiljno zbog komplikovane prirode rana, ali mi svi želimo čvrsto da verujemo da će on uspeti da prebrodi ovu situaciju“, naveo je Kalinak.

Tokom dana se očekuje održavanje sednice državnog saveta za nacionalnu bezbednost, kao i vanredne sednice vlade.

Fico je juče pogođen iz vatrenog oružja ispred kulturnog centra u gradu Handlovi, gde je održana sednica vlade.

Napadač je uhapšen odmah, ali još nije identifikovan. Iako pojedini slovački mediji prenose da je identifikovan kao 71-godišnji pisac i politički aktivista.

Odlazeća predsednica Slovačke Zuzana Čaputova rekla je da je šokirana „brutalnim i nemilosrdnim“ napadom na premijera i poželela da se brzo oporavi. Ona je u obraćanju rekla da je to napad i na celokupnu slovačku demokratiju.

Peter Pelegrini, izabrani predsednik Slovačke i saveznik Roberta Fica, rekao je da „atentat na premijera predstavlja pretnju svemu što je do sada krasilo slovačku demokratiju“.

„Užasnut sam kuda mržnja prema drugom političkom mišljenju može da odvede. Ne moramo da se slažemo oko svega, ali postoji mnogo načina da demokratski i zakonski izrazimo naše neslaganje“, napisao je Pelegini na mreži Iks.