Naučnici procenjuju trenutni status populacija plavih kitova širom sveta

Naučnici procenjuju trenutni status populacija plavih kitova širom sveta

Najveća živa životinja, plavi kit (Balaenoptera musculus) čija je dužina u proseku oko 27 metara, polako se oporavila od lova na kitove samo da bi se suočila sa rastućim izazovima globalnog zagrevanja, zagađenja, poremećenih izvora hrane, transporta i drugih ljudskih pretnji.

U velikoj novoj studiji, Univerzitet Flinders je izvršio analizu broja, distribucije i genetskih karakteristika populacija plavih kitova širom sveta i otkrio najveće razlike između istočnog Pacifika, antarktičkih podvrsta i pigmejskih podvrsta istočne Indije i zapadnog Pacific.

„Svaka od ovih grupa treba da se očuva da bi se održala biodiverzitet u vrsti, a postoje indikacije da je prirodna selekcija u različitim sredinama doprinela pokretanju genetskih razlika između grupa na visokom nivou“, kaže prvi autor studije, dr Ketrin Atard, u nedavno objavljen članak, u Konzervaciji životinja.

„Unutar ovih regiona postojale su razlike između istočnog severnog i istočnog južnog Pacifika, i između istočnog Indijskog okeana, zapadnog južnog Pacifika i severnog Indijskog okeana, ali nema razlika u antarktičkoj grupi“, kaže ona.

Studija nije pronašla dokaze o inbreedingu, što je dobra vest za potencijalni oporavak podvrsta i populacija. Međutim, ostaju izazovi za ovu ugroženu vrstu.

Oporavak usamljenih kitova, uključujući ugrožene plave kitove, sada je ugrožen višestrukim ljudskim izvorima, uključujući podvodnu buku, promenu dostupnosti hrane izazvane ljudskim uticajima na produktivnost okeana, zagađivačima životne sredine, sudarima brodova i zaplitanjem u ribolovnu opremu.

„Naši nalazi se zasnivaju na decenijama rada na poboljšanju upravljanja ugroženim plavim kitovima u okviru Međunarodne komisije za lov na kitove“, kaže dr Attard.

Procenjene stope migracije bile su 1%-4% u svakoj od grupa na visokom nivou, sa pojedincima migrantima (tj. kretanje bez nužnog ukrštanja) i hibridima (tj. ukrštanje) među grupama na visokom nivou.

Sastavljajući strukture populacije kitova, istraživači su otkrili neočekivanu sličnost između plavih kitova istočnog južnog Pacifika i istočnog severnog Pacifika, što sugeriše da su oni deo iste podvrste, a ne njihove trenutne klasifikacije kao odvojene podvrste.

„Ovo otkriće je bilo neočekivano s obzirom na to da se smatra da populacije plavih kitova imaju suprotne sezone razmnožavanja kada njihove populacije postoje sa obe strane ekvatora“, dodaje viši autor, vanredni profesor Luciana Moller iz Laboratorije za molekularnu ekologiju i Laboratorije za ekologiju, ponašanje i evoluciju kitova na Univerzitet Flinders.

„Dok plavi kitovi istočnog Indijskog i zapadnog Pacifika imaju najnižu genetsku raznolikost hijerarhijskih grupa visokog nivoa, što je verovatno zbog diverzifikacije izazvane klimom, a ne antropogenih uticaja, naša studija je identifikovala istočni Indijski okean, zapadni južni Pacifik i potencijalno zapadni Indijski okean kao različite populacije unutar indo-zapadnog Pacifika“, kaže vanredni profesor Moller.

Pored generisanja do sada najvećeg globalnog skupa genomskih podataka za plave kitove, studija je uključila informacije iz nedavnog satelitskog označavanja, akustike i istraživanja stabilnih izotopa kako bi povezala genetske rezultate sa pozivima populacije plavih kitova i tipičnim obrascima migracije i razmnožavanja.

Drugi koautor, Matthev Flinders, profesor Luciano Beheregarai, koji je osnovao Laboratoriju za molekularnu ekologiju na Univerzitetu Flinders 2009. godine, dodaje: „Genomika je vitalno sredstvo koje ima neusporedivu moć da odredi diferencijaciju populacije, povezanost i druge karakteristike za informisanje menadžmenta očuvanja. biodiverziteta“.

„Populacione studije celog genoma i poređenja sa uslovima životne sredine su potrebni da bi se bolje razumele adaptacije kod plavih kitova i drugih kitova usamljenih. Lokalizovano iscrpljivanje plavih kitova moglo bi da dođe ako su ove pretnje koncentrisane u oblastima koje sadrže populacije sa ograničenom vezom sa životinjama u okolnim regionima. “

„Dakle, opisivanje prostorno-vremenskih obrazaca razlika u populaciji unutar vrste i njihovih geografskih granica može informisati odluke upravljanja o vremenu i lokaciji ljudskih aktivnosti kako bi se minimizirali uticaji na ove vrste kitova širokog spektra.

Dok su plavi kitovi postali zaštićeni od komercijalnog kitolovca 1966. godine, Međunarodna komisija za kitolov (IVC) je 20 godina kasnije uvela globalni moratorijum.

Istraživačka grupa sa Univerziteta Flinders poziva IVC da koristi nalaze kako bi precizirao ocrtavanje stokova plavih kitova u svrhe očuvanja i upravljanja.

„Preporučujemo da nacionalna upravljačka tela minimiziraju ljudske aktivnosti koje mogu uticati na ove upravljačke grupe kada su plavi kitovi u njihovoj nadležnosti“, zaključuju istraživači.