Moždani talasi uznemirenih pacijenata usporavaju do meditativnog stanja uz muziku viole

Moždani talasi uznemirenih pacijenata usporavaju do meditativnog stanja uz muziku viole

Improvizatorska muzika viole smiruje uznemirene pacijente sa epilepsijom – kao što se vidi na njihovim moždanim talasima – kada su hospitalizovani u jedinici za praćenje epilepsije, izveštava nova pilot studija Northwestern Medicine.

Pacijenti sa epilepsijom izdržavaju teške uslove u bolnici da bi bili podvrgnuti testiranju. Moraju privremeno da prekinu ili smanje lekove tokom hospitalizacije da bi izazvali napade. Mnogi se osećaju uznemireno. Nekima je toliko neprijatno da ne mogu da završe svoje testiranje.

Ali kada su ovi pacijenti slušali improvizatorsku muziku — violistu koji je svirao muziku uživo i koji je reagovao na njihovo stanje uznemirenosti u realnom vremenu — moždani talasi pacijenata (kako je praćeno na EEG-u) usporili su se do mirnijeg stanja, što je omogućilo da se testiranje nastavi. Pacijenti su takođe prijavili smanjenje osećaja stresa i anksioznosti nakon kliničkog muzičkog iskustva.

„Njihov mozak je prešao u meditativno stanje“, rekao je vodeći istraživač dr Borna Bonakdarpur, vanredni profesor neurologije na Medicinskom fakultetu Univerziteta Northwestern Feinberg i neurolog severozapadne medicine. „Kada su se bavili stvarnim svetom, kao što je gledanje TV emisije ili pregledanje društvenih medija na svom telefonu, frekvencija njihovog mozga je bila u proseku 12 ili 13 (beta talasa) Herca, ali nakon muzike pala je na 8 ili 9 , što je alfa stanje.“

Studija pod nazivom „Umirujući efekat klinički dizajnirane improvizovane muzike za pacijente primljene u Jedinicu za praćenje epilepsije tokom pandemije COVID-19: pilot studija“ objavljena je 1. septembra u Frontiers in Neurologi. Viola je odabrana za ovo istraživanje zbog svog tonskog opsega koji odražava ljudski „bezbedni“ vokalni opseg, a to su dve srednje oktave. Istraživanja pokazuju da ovaj opseg, koji se koristi za uspavanke, aktivira umirujuće sisteme mozga.

„Postojao je nedostatak nefarmakoloških intervencija za pacijente sa epilepsijom u bolnici, a mi pokazujemo da su pacijenti imali značajne koristi od muzičke intervencije“, rekao je Bonakdarpour. „Važno je da su samoizveštaji pacijenata bili u korelaciji sa objektivnim EEG promenama, što je nešto što ranije nije urađeno u jedinici za praćenje epilepsije.

Studija sa pet pacijenata bila je mala, ali Bonakdarpour planira veće kliničko ispitivanje sa 30 do 50 pacijenata.

Uticaj nalaza može se primeniti na pacijente u bolnici iz drugih razloga, rekao je Bonakdarpour.

„Muzika kao kliničko sredstvo nedovoljno se koristi u ambulantnim uslovima i u bolnicama“, rekao je on.

Tokom pilot studije, 21 pacijent sa epilepsijom je identifikovan kao pogodan za ispitivanje. Osoblje medicinskih sestara i socijalnog rada je prijavilo da pet od ovih osoba ima značajnu nevolju i uključene su u ovu studiju kako bi primile intervenciju. Činilo se da samo slušanje snimaka njihovih omiljenih pesama nije bilo efikasno za ove pacijente.

Učesnici u studiji su dobili personalizovanu 40-minutnu sesiju žive muzike preko FaceTime-a od strane klinički obučenog violiste u konsultaciji sa muzičkim terapeutom.

Klinički osmišljena improvizatorska muzika ima jednostavne vijugave melodije koje se sviraju sporim tempom. Improvizacija je spora i bez metra, odigrana u formi dvominutnih izjava sa završetkom koji se sužava do tišine.

Muzika je ponuđena kao deo programa Telemuzičke intervencije Northwestern Medicine tokom blokade COVID-19 kako bi se olakšala nevolja pacijenata u odeljenju za neuronauke Northwestern Memorial Hospital. Rezultati šire studije uključivali su 87 sesija tokom tromesečnog perioda.