Kraći tok terapije zračenjem je bezbedan za pacijente sa ranim stadijumom raka dojke nakon mastektomije

Kraći tok terapije zračenjem je bezbedan za pacijente sa ranim stadijumom raka dojke nakon mastektomije

Istraživači iz Centra za rak Dana-Farber Brigham otkrili su da kraći tok terapije zračenjem nakon mastektomije i operacije rekonstrukcije dojke pruža istu zaštitu od ponavljanja raka dojke i ekvivalentnih fizičkih nuspojava, ali značajno smanjuje poremećaj života i finansijski teret za pacijente.

Rezultati multicentričnog randomizovanog kliničkog ispitivanja — FABREC studije (Hipofrakcionisana naspram konvencionalno frakcionisana zračenje nakon mastektomije posle rekonstrukcije zasnovane na implantatima) — predstavljeni su na godišnjem sastanku Američkog društva za radijacionu onkologiju (ASTRO) u San Dijegu, Kalifornija, 1. oktobra 2023.

Hipofrakcionisana terapija zračenjem obezbeđuje veću dozu zračenja u svakoj sesiji i završava se za tri nedelje, dok konvencionalna terapija zračenjem daje nižu dozu tokom pet nedelja. Ovo je prvo randomizovano ispitivanje koje upoređuje tronedeljni kurs zračne terapije sa petonedeljnim kursom kod pacijenata sa karcinomom dojke koji su imali mastektomiju sa trenutnom rekonstrukcijom.

„Rezultati naših ispitivanja sugerišu da se hipofrakcionacija može bezbedno koristiti u ovom okruženju bez ugrožavanja efikasnosti ili povećanja neželjenih efekata“, kaže stariji autor Rinaa S. Punglia, MD, MPH, radijacioni onkolog u centru za rak Dana-Farber Brigham. „Smanjenje zahteva na tri nedelje terapije zračenjem bilo bi značajno poboljšanje kvaliteta života naših pacijenata.

Mnogi pacijenti sa rakom dojke odlučuju se za mastektomiju kako bi smanjili šanse za ponovnu pojavu raka. Za jednog od tri od ovih pacijenata preporučuje se terapija zračenjem nakon mastektomije kako bi se dodatno smanjila mogućnost ponovnog pojave.

Sve više i više žena se odlučuje za rekonstrukciju zasnovanu na implantatima koja se radi kao deo mastektomije. Međutim, terapija zračenjem povećava rizik od komplikacija sa rekonstrukcijom dojke, uključujući povećan rizik od infekcije, i kozmetičke rizike kao što je formiranje ožiljnog tkiva oko dojke koje uzrokuje tvrdoću i asimetriju.

„Znamo da zračenje može da izazove neželjene promene kozmetičkih rezultata kod pacijenata koji imaju mastektomiju i rekonstrukciju“, kaže prvi autor Džulija S. Vong, doktor medicine, onkolog radijacije u centru za rak Dana-Farber Brigam. „Sa ovim ispitivanjem tražili smo način da poboljšamo kvalitet života i kozmetičke rezultate bez žrtvovanja efikasnosti.“

Da bi uporedili kratke i duge kurseve terapije zračenjem u okruženju mastektomije, istraživači su regrutovali 400 pacijenata sa rakom dojke od 0 do III stadijuma koji su lečeni mastektomijom i neposrednim zračenjem zasnovanim na implantatima i kojima je bila potrebna post-hirurška terapija zračenjem. Oni su pratili pacijente u proseku od 40 meseci da bi pratili recidiv i neželjene efekte povezane sa zračenjem.

Takođe su procenili rezultate prijavljene od pacijenata, uključujući fizičko blagostanje, koristeći alatku za izveštavanje pacijenata FACT-B šest meseci nakon tretmana zračenjem. Alat traži od pacijenata da procene kako se osećaju fizički, emocionalno, socijalno i funkcionalno i izveštava o kompozitnom rezultatu.

Onkološki ishodi su bili veoma slični između ove dve grupe, sa uporedivim brojem pacijenata koji su imali recidiv nakon prosečnog 40 meseci praćenja. Nuspojave vezane za zračenje su takođe bile slične.

Poboljšanje u proceni fizičkog blagostanja koje je prijavio pacijent, primarna krajnja tačka studije, takođe je bilo slično između dve grupe lečenja, što sugeriše da kraći tok lečenja nije doveo do većeg poboljšanja kvaliteta života. Među pacijentima mlađim od 45 godina, postojala je mala, ali statistički značajna korist u fizičkom blagostanju za one koji su primili terapiju zračenjem kratkog kursa u vremenskoj tački od 6 meseci.

Kraći tok terapije zračenjem je, međutim, smanjio opterećenje na vreme i finansije pacijenata.

„Razlika između tri nedelje i pet nedelja predstavlja značajno poboljšanje u kvalitetu života naših pacijenata u smislu narušavanja njihovog posla, porodice, društvenog i finansijskog života“, kaže Vong.

Na primer, među onim pacijentima u studiji koji su uzeli neplaćeno odsustvo sa posla radi lečenja, onima koji su bili podvrgnuti kratkom kursu zračne terapije bilo je potrebno 73,7 sati neplaćenog odsustva, dok je onima koji su prošli duži kurs potrebno 125,8 sati. U prethodnim istraživanjima, pacijenti koji su primali petonedeljni kurs zračne terapije su primetili opterećenje rasporeda na njihovo vreme i finansije.

Dalje, manji broj pacijenata koji su primali kraći tok terapije zračenjem je propustio dan terapije. Prekidi u zračenju mogu dovesti do lošijih ishoda.

„Ovi pacijenti su već imali toliko tretmana, uključujući hemoterapiju i mnogo operacija“, kaže Punglia. „Oni su nam istakli u odgovorima na anketu koliko je za njih bilo teško da imaju pet nedelja lečenja.

U budućim studijama, tim će nastaviti da istražuje još kraće kurseve terapije zračenjem i nove oblike terapije zračenjem u kontinuiranom nastojanju da smanji teret lečenja bez ugrožavanja efikasnosti.