Istraživanja sugerišu da bi prirodno jedinjenje je možda novi alternativni tretman za rak debelog creva

Istraživanja sugerišu da bi prirodno jedinjenje je možda novi alternativni tretman za rak debelog creva

Nova studija je otkrila da prirodno jedinjenje koje se nalazi u voću ima potencijal da bude efikasan alternativni tretman za rak debelog creva. Bolest, koja pogađa debelo crevo, ostaje značajan globalni zdravstveni problem, rangirajući se kao treći najčešći rak širom sveta.

Sa alarmantnom projekcijom Svetske zdravstvene organizacije od 3,2 miliona novih slučajeva godišnje i 1,6 miliona smrtnih slučajeva do 2040. godine, postoji hitna potreba za inovativnim i manje toksičnim terapijskim pristupima lečenju.

Tim međunarodnih naučnika sa Univerziteta u Portsmutu i ​​Hong Kongu otkrio je da polifenol pod nazivom Schisandrin B (Sch B) pokazuje izvanredan anti-tumogeni efekat na rak debelog creva.

Ovo jedinjenje se nalazi u plodu Schisandre chinensis, poznatog i kao magnolija ili bobica sa pet ukusa, koja je poreklom iz šuma severne Kine, ruskog Dalekog istoka i Koreje. Divlje sorte se takođe nalaze u Japanu i često se koriste u biljnoj hrani i pićima.

Postojeća istraživanja su pokazala da Sch B ima svojstva protiv raka kod raka jetre, dojke, jajnika, želuca i žučne kese. Do sada, mehanizam koji leži u osnovi anti-tumorogenog efekta Sch B kod raka debelog creva nije u potpunosti shvaćen.

Viši autor dr Marfi Van sa Fakulteta farmacije i biomedicinskih nauka Univerziteta u Portsmutu rekao je: „Konvencionalne terapije raka često imaju različite neželjene efekte i toksičnost organa, što dovodi do nižeg kvaliteta života pacijenata.“

„Takođe, cena hemoterapije za rak debelog creva je visoka. Samo u Velikoj Britaniji, procenjuje se da rak debelog creva košta ekonomiju milijardu funti.“

„Zbog ovoga, postoji hitna potreba da se razviju novi pristupi lečenju raka koji bi mogli da dovedu do poboljšanih kliničkih ishoda. Naši podaci su otkrili potpuno novi pristup koji može da ponudi bezbednu i isplativu opciju lečenja.“

Studija, objavljena u ACS Pharmacology & Translational Science, koristila je kombinaciju Ramanove spektroskopije, RNK sekvenciranja, molekularnih i bioloških eksperimenata.

Ko-vodeći autor, profesor Hani El-Nezami, sa Medicinskog fakulteta Univerziteta istočne Finske, dodao je: „Polifenoli su pokazali značajnu efikasnost u prevenciji razvoja raka i pokazuju svojstva protiv raka. Imaju moćna antioksidativna svojstva, koja pomažu u prevenciji raka ćelije od širenja“.

„Naši nalazi takođe podržavaju hipotezu da Sch B ima sličan terapeutski efekat protiv raka debelog creva kao i kod drugih tipova raka.“

„Otkrivanjem molekularnog mehanizma koji leži u osnovi njegovog anti-tumorogenog efekta, postavili smo temelje za dalje istraživanje jedinjenja kao potencijalne opcije lečenja.“

Tim preporučuje da jedinjenje sada treba dalje istražiti kao novi i specifičniji pristup terapiji raka debelog creva.