UN: Izraelska ofanziva u Rafi dovela bi do ‘masakra’

UN: Izraelska ofanziva u Rafi dovela bi do ‘masakra’

Humanitarna kriza u Gazi će postati „neprocenjivo gora“ ako Izrael pokrene planiranu kopnenu ofanzivu protiv boraca Hamasa koji su se sklonili na južnom kraju palestinske enklave, gde je više od milion izgladnjelih civila našlo utočište nakon što su raniji napadi sravnili njihova naselja sa zemljom, kažu zapadni lekari su upozorili.

„Ovo je verovatno najgora kriza koja se može desiti u ovom ratu“, rekao je novinarima u utorak u sedištu UN-a u Njujorku dr Zaher Sahloul, suosnivač medicinske dobrotvorne organizacije MedGlobal sa sedištem u SAD. „Ako dođe do bilo kakve ofanzive, imaće krvoproliće, masakre za masakrima. Dodao je da su njegove kolege koje još rade u Gazi upozorile da bi izraelski napad na Rafu mogao da dovede do 250.000 mrtvih.

Sahloul je bio među grupom zapadnih lekara koji su ove nedelje otputovali u Vašington na sastanke sa američkim zakonodavcima i vladinim zvaničnicima kako bi skrenuli više pažnje na očajne humanitarne uslove izazvane ratom Izrael-Hamas. Doktori su se zamolili za prekid vatre – i obustavljanje planirane ofanzive na Rafah – nakon što su ranije ove godine obavljali volonterski rad u Pojasu Gaze.

„Video sam najstrašnije zločine, i video sam stvari koje nikada ne bih očekivao da ću videti u bilo kom zdravstvenom okruženju“, rekao je dr Nik Mejnard, britanski hirurg koji je radio na palestinskim teritorijama više od decenije. „Video sam stvari u bolnici Al-Aksa [mučenika] o kojima se još uvek budim noću razmišljajući o užasnim povredama, posebno kod žena i dece.

Mejnard je naveo primer mlade devojke koja je bila toliko opečena da je mogao da vidi njene kosti lica. „Znali smo da nema šanse da to preživi“, rekao je on. „Ali nije bilo morfijuma koji bi joj dao, tako da ne samo da će neizbežno umreti, već bi umrla u agoniji. Devojčica je ostavljena na podu hitne pomoći da umre.

Dr Amber Alajan, teksaški pedijatar koji volonterski radi preko Lekara bez granica (Medecins Sans Frontieres, MSF), rekla je da je nedostatak snabdevanja primorao lekare u Gazi da donesu užasne izbore, kao što je da moraju da izvode amputacije bez anestezije. Za mnoge postoperativne pacijente nema slobodnih kreveta, a stanje povređenih stanovnika Gaze se pogoršava jer im rane trunu.

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu odbacio je međunarodni pritisak da se otkaže operacija Rafa, insistirajući da se ona mora nastaviti kako bi se sprečilo da Hamas ponovo predstavlja pretnju Zapadnom Jerusalimu. Najnoviji rat izbio je kada su borci Hamasa 7. oktobra upali u južna izraelska sela, ubivši preko 1.100 ljudi i vrativši stotine talaca u Gazu.

Izraelski odgovor je ostavio više od 31.000 mrtvih u Gazi, prema lokalnim zdravstvenim vlastima, i raselio je oko 85% stanovništva opkoljene enklave. Izraelska vojska tvrdi da će civili biti premešteni na „humanitarna ostrva“ severno od Rafe pre nego što počne kopnena ofanziva.

„Nema bezbednog mesta za njih“, rekao je Mejnard, koji je tvrdio da izraelske snage imaju za cilj da „iskorene“ Palestince iz Gaze. „Ono što se dešava u Gazi ispunjava svaku definiciju genocida koju sam pročitao. Hirurg je dodao: „Ako dođe do invazije, kopnene invazije na Rafu, to će biti apokaliptično, zaista, broj smrtnih slučajeva koji ćemo videti.“