Deca rođena od majki zaraženih COVID-om imaju trostruki rizik od razvoja respiratornog distresa

Deca rođena od majki zaraženih COVID-om imaju trostruki rizik od razvoja respiratornog distresa

Novo istraživanje koje je predvodio UCLA otkriva da su novorođenčad rođena do kraja termina od majki koje su bile zaražene COVID-19 tokom trudnoće imala tri puta veći rizik od respiratornog distresa u poređenju sa neeksponiranom bebom, iako sama nisu bila zaražena virusom. Rizik je bio značajno manji kada su majke zaražene tokom trudnoće bile prethodno vakcinisane.

Istraživači su otkrili da je in-utero izloženost SARS-CoV-2 izazvala „kaskadu zapaljenja“ kod novorođenčadi, povećavajući rizik od poremećaja disanja koji najčešće pogađa prevremeno rođenu bebu.

Nalazi su objavljeni 24. januara u časopisu Nature Communications.

„Pronašli smo neuobičajeno visoke stope respiratornog distresa ubrzo nakon rođenja kod donošenih beba rođenih od majki koje su imale COVID-19 tokom trudnoće“, rekla je viši autor dr Karin Nilsen, profesor pedijatrije u odeljenju za pedijatrijske zarazne bolesti u Medicinski fakultet David Geffen na UCLA. „Majke nisu bile vakcinisane pre nego što su dobile COVID, što ukazuje da vakcinacija štiti od ove komplikacije.

Da bi pratili kako se respiratorni distres razvija nakon in-utero izloženosti SARS-Cov-2, istraživači su sproveli studiju pod nazivom proteomika koja ispituje strukturu i funkcije proteina i kako oni utiču na ćelije. Otkrili su da strukture nalik biču zvane pokretne cilije koje pomažu u uklanjanju sluzi iz respiratornog trakta ne funkcionišu normalno kod izloženih beba pogođenih respiratornim distresom. Pored toga, bebe su imale veću proizvodnju antitela zvanih imunoglobulin E (IgE).

Od 221 majke uključene u studiju, 151 (68%) je bila nevakcinisana pre infekcije, sa teškom ili kritičnom bolešću COVID-19 prisutnom kod 23 žene (16%), u poređenju sa samo tri (4%) vakcinisanih majki. Istraživači su otkrili da je 34 (17%) od 199 izloženih novorođenčadi praćenih u studiji imalo respiratorni distres, što je veoma visoka učestalost, jer se u opštoj populaciji neeksponirani respiratorni distres dešava samo kod 5% do 6% beba. Od beba sa respiratornim distresom, 21% je rođeno od majki sa teškim ili kritičnim COVID-19, dok je samo 6% beba bez respiratornog distresa rođeno od žena sa teškom bolešću, nalaz koji je bio statistički značajan.

Od 34 novorođenčadi sa respiratornim distresom, samo pet (16%) rođeno je od majki vakcinisanih pre infekcije, u poređenju sa 63 (41%) bez poremećaja disanja, što ukazuje da je vakcinacija imala zaštitni efekat. Prema istraživačima, čak i jedna doza mRNA vakcine pre infekcije značajno je smanjila šanse da će novorođenče donošeno razviti respiratorni distres.

„Ne samo da naši rezultati pokazuju veće stope RD [respiratornog distresa] kod SEU [neinficirane dece izložene SARS-CoV-2] u poređenju sa opštom populacijom“, pišu istraživači, „već smo primetili više slučajeva RD u kasnijoj gestaciji starosti nego što se očekivalo, kada bi novorođenčad verovatno trebalo da ima zreliju anatomiju pluća.“

Studija ima neka ograničenja. Većina učesnika je upisana iz velikog tercijarnog i kvartarnog medicinskog centra, koji obično prima najbolesnije pacijente, a nekoliko parova majka/beba prebačeno je iz malih bolnica u zajednici širom okruga zbog težine bolesti, tako da se nalazi mogu iskriviti ka više tešku bolest COVID-a nego što se može naći u opštoj populaciji.

Istraživači nisu imali podatke o uticaju COVID infekcije pre vakcinacije ili vakcinacije nakon infekcije, što može uticati na težinu bolesti kod majke i njen uticaj na razvoj fetusa. Takođe, rezultate treba tumačiti sa oprezom zbog male veličine uzorka.