Ulice i šetališta u Islamabadu su zatvorene, a na terenu je prisutna velika policijska i vojna snaga. Ove mere bezbednosti ukazuju na ozbiljnost s kojom se vlasti pripremaju za pregovore između delegacija Irana i SAD-a. Susret će se održati u hotelu „Serena“, gde će se odlučivati o budućnosti primirja.
Na stolu u hotelu nalaze se dve zastavice, iranska i američka, dok se očekuje dolazak potpredsednika SAD-a DŽej Di Vensa i iranske delegacije predvođene predsednikom parlamenta Mohamadom Baherom Halibafom. Pakistanske vlasti, uz podršku Kine, nisu otkrile detalje pregovora, ostavljajući prostor za tajnost.
Jedna od ključnih tema biće iranski nuklearni program i način na koji će brodovi prolaziti kroz Ormuski tesnac. Ovaj uski prolaz je od suštinskog značaja za svetsku trgovinu energentima, a strane će se truditi da postignu dogovor o pravilima plovidbe.
Iranska delegacija je predstavila plan u deset tačaka, koji uključuje kontrolu nad Ormuskim moreuzom i prekid izraelskih napada na Liban. Ovaj plan je izazvao različite reakcije, a stav Vašingtona prema zahtevima Teherana još uvek nije jasan.
Na američkoj strani, plan u 15 tačaka biće predstavljen tokom pregovora, a ključna tema će biti buduće ustrojstvo plovidbe. Brodovi koji prolaze kroz moreuz trenutno se suočavaju sa problemima zbog podvodnih mina i drugih opasnosti.
Osiguravajuća kompanija „Lojd“ navodi da prolazak zavisi od pregovora brodovlasnika sa iranskim vlastima. Iranci su, prema nekim izvorima, počeli naplaćivati prolaz, što je dodatno zakomplikovalo situaciju.
