Koalicija za slobodu medija kritikuje neprovođenje javnih rasprava o zakonima od javnog interesa

Koalicija za slobodu medija kritikuje neprovođenje javnih rasprava o zakonima od javnog interesa

Koalicija za slobodu medija ističe da Akcioni plan za sprovođenje Medijske strategije još uvek nije usvojen, dok Ministarstvo pokreće izmene zakona od javnog interesa bez poštovanja principa javnosti i participacije. Prema Zakonu o državnoj upravi, javne rasprave su obavezne i moraju trajati najmanje 20 dana, što nije ispoštovano.

U slučaju Zakona o javnim medijskim servisima, javna rasprava je formalno sprovedena, ali u periodu praznika, što je onemogućilo kvalitetnu debatu. Od više od 50 predloga, usvojene su samo četiri tehničke ispravke, dok su suštinske primedbe ignorisane.

Koalicija takođe naglašava da nacrti Zakona o javnom informisanju i Zakona o elektronskim medijima nikada nisu objavljeni niti su prošli javnu raspravu. Radne grupe su formirane i završile posao u roku od dve nedelje, a dokumenti su poslati Evropskoj komisiji bez prethodnih konsultacija.

Članovi radnih grupa nisu na vreme dobijali radne verzije tekstova, što je otežalo ozbiljnu diskusiju. Proces donošenja zakona je bio netransparentan i suprotan osnovnim načelima demokratije.

Koalicija za slobodu medija zahteva da se svi nacrti zakona odmah objave i da se započne sa najmanje 20 dana javne rasprave. Očekuju da se proces uskladi sa evropskim standardima i principima vladavine prava.

Međunarodna zajednica je pozvana da utiče na Vladu Srbije da postupi u skladu sa principima transparentnosti i participacije. Naglašava se da donošenje zakona bez uključivanja relevantnih aktera nije prihvatljivo i da je transparentnost ključna za demokratiju.