Meksička predsednica Klaudija Šeinbaum oštro je reagovala na odluku predsednika Donalda Trampa da uvede 25% carina na uvoz robe iz Meksika i Kanade, nazivajući ovaj potez „odmazdom“ i „neopravdanim pritiskom“ na meksičku privredu.
Šeinbaum je optužila Sjedinjene Države za podsticanje nasilja na jugu, tvrdeći da su američke prodavnice oružja glavni izvor vatrenog oružja vojnog tipa koje završava u rukama meksičkih kartela. Ova tvrdnja potkrepljena je izveštajem Biroa za alkohol, duvan, vatreno oružje i eksplozive (ATF), koji ukazuje na ilegalno prelivanje oružja preko granice.
U odgovoru na Trampove optužbe da Meksiko ne preduzima dovoljno mera u borbi protiv ilegalne migracije i trgovine drogom, Šeinbaum je naglasila napore svoje administracije u borbi protiv organizovanog kriminala. Istakla je da su meksičke vlasti zaplenile velike količine narkotika i uhapsile desetine hiljada osoba povezanih s kriminalnim grupama u kratkom vremenskom periodu.
Meksiko je najavio sprovođenje kontramera usmerenih na ključne američke industrije, uključujući poljoprivredu, kako bi zaštitio svoje ekonomske interese i izbegao dalju eskalaciju trgovinskog sukoba. Ove mere planirane su da stupe na snagu istovremeno s američkim tarifama u februaru.
Šeinbaum je pozvala na bilateralnu saradnju u rešavanju problema trgovine drogom, naglašavajući potrebu za međusobnim poštovanjem suvereniteta i odgovornosti. „Meksiko neće ćutati pred nepravdom,“ poručila je, dodajući da je vreme da se SAD ozbiljnije posvete rešavanju problema potrošnje droga unutar svojih granica.
