Varijacije u ‘drevnim’ imunim ćelijama povezane sa preživljavanjem pacijenata kod raka

Varijacije u ‘drevnim’ imunim ćelijama povezane sa preživljavanjem pacijenata kod raka

Istraživači sa Instituta za nauku o raku u Singapuru (CSI) na Nacionalnom univerzitetu u Singapuru (NUS) postigli su napredak u razumevanju relapsa nakon hemoterapije za vrstu raka poznatog kao difuzni limfom velikih B-ćelija (DLBCL).

Predvođena docentom Anandom Jeiasekharanom, studija se fokusirala na specifičnu vrstu imunih ćelija zvanih „makrofagi“ pronađenih u okruženju raka, a istraživači su otkrili da su varijacije u ovim ćelijama povezane sa tim koliko dobro pacijenti mogu da se oporave i prežive. Nalazi su objavljeni u časopisu Nature Communications.

Makrofagi su evolutivno drevna ruka imunog sistema i u početku su evoluirali da pomognu u progutanju invazivnih mikroba ili umirućih ćelija. Često se primećuju i kod karcinoma, ali njihov značaj za limfom je bio nejasan.

Suština studije je bila u njenom dubokom poniranju u raznolikost makrofaga unutar tumorskog okruženja DLBCL. Koristeći novu metodu nazvanu Digital Spatial Profiling (DSP) koja je dostupna u jezgru CSI-ovog mikroskopa i multipleksnog testa (MMA), tim je bio u mogućnosti da ispita molekularne karakteristike makrofaga unutar složene mešavine ćelija u tumoru, identifikujući podskupove makrofaga. povezan sa relapsom nakon hemoterapije.

Ovo istraživanje je pokazalo važnost raznolikosti makrofaga u razumevanju i lečenju ovog uobičajenog oblika agresivnog limfoma, ne samo da se preciznije predviđa napredovanje bolesti, već i otkrivaju potencijalni novi terapijski pristupi.

Implikacije ovog istraživanja su značajne. Kako su makrofagi uobičajeni kod nekoliko karcinoma, slični prostorni pristupi se mogu koristiti za procenu jedinstvenih obrazaca u makrofagima koji se odnose na ishod pacijenata.

Imunoterapija se pozdravlja kao sledeća granica u lečenju raka, a većina aktuelnih imunoterapijskih pristupa cilja na drugu vrstu ćelija – T ćelije. Uvidi stečeni u raznolikost makrofaga obećavaju otkrivanje novih lekova i terapeutskih metoda čiji je cilj modifikovanje okruženja tumora u DLBCL i drugim vrstama raka kroz borbu protiv makrofaga.

Profesor Jeiasekharan je prokomentarisao: „Ranije je proučavanje imunih ćelija u raku sprovedeno u ‘masovnom’, dajući samo opšti pregled njihovog prisustva u tumorima. Međutim, sa tehnološkim napretkom koji je sada dostupan, naš tim je mogao da ispita molekularne karakteristike makrofaga sa jednim -rezolucija ćelija uz očuvanje njihovog prostornog konteksta.

„Identifikovali smo različite profile ovih drevnih imunih ćelija, koji pomažu u preciznijem predviđanju toka bolesti. Ovaj korak napred otvara nove mogućnosti za personalizaciju stratifikacije i lečenja DLBCL.“

Idući dalje, tim docenta Jeiasekharana je spreman da se dublje udubi u biološke i kliničke uticaje profila makrofaga koje su identifikovali. Njihov cilj je da shvate kako ovi profili utiču na progresiju bolesti i preživljavanje pacijenata.

Ovo bi moglo dovesti do stvaranja novih dijagnostičkih alata i opcija lečenja, posebno dizajniranih u skladu sa jedinstvenim karakteristikama bolesti svakog pacijenta.

Takav napredak najavljuje novu eru u borbi ne samo protiv DLBCL već i drugih vrsta raka.