Utvrđeno je da živi donatori bubrega imaju nižu stopu preloma u celini

Utvrđeno je da živi donatori bubrega imaju nižu stopu preloma u celini

Tokom prosečnog praćenja od 25 godina, živi donatori bubrega su pokazali nižu stopu ukupnih preloma u poređenju sa odgovarajućim nedonatorskim kontrolama, prema studiji objavljenoj na mreži 24. januara u JAMA Network Open.

Hilal Maradit Kremers, MD, sa klinike Maio u Rochesteru, Minesota, i kolege uporedili su ukupan rizik od preloma kod živih donatora bubrega sa striktno usklađenim kontrolama iz opšte populacije koja bi imala pravo da donira bubreg, ali je to učinila. nemoj tako. Analiza je obuhvatila 2.132 živa davaoca bubrega i 2.014 nedonatorskih kontrola.

Istraživači su izvestili da je srednje vreme između datuma donacije ili indeksa i datuma istraživanja bilo 24,2 godine za donatore i 27,6 godina za kontrole. Otkrili su da je ukupna stopa preloma među živim davaocima bubrega bila značajno niža nego među kontrolama (standardizovani odnos incidencije, 0,89), iako je bilo značajno više preloma pršljenova među živim davaocima bubrega u odnosu na kontrolnu grupu (standardizovani odnos incidencije, 1,42).

„Ova studija sugeriše da iako je ukupna stopa preloma među donatorima bila niska, smanjenje mase bubrega i produženi hiperparatireoidizam mogu predisponirati žive donatore bubrega na gubitak trabekularne kosti i frakture pršljenova“, pišu autori.