Studija otkriva da mališani fiksirani na ekrane manje razgovaraju sa roditeljima

Studija otkriva da mališani fiksirani na ekrane manje razgovaraju sa roditeljima

Korišćenje televizora i tableta kao „e-bebisiterka“ zaista smanjuje vreme koje mališani provode u interakciji sa roditeljima ili drugim starateljima, pokazuju nova istraživanja.

Australijski tim istraživača naziva ovaj fenomen „tehnologija“ — scenario gde „izloženost male dece vremenu pred ekranom ometa prilike da razgovaraju i komuniciraju u svom kućnom okruženju“.

Istraživači su objavili svoje nalaze 4. marta u časopisu JAMA Pediatrics.

Trenutne smernice Američke akademije za pedijatriju za decu uzrasta od 2 do 5 godina preporučuju „ne više od jednog sata dnevno [korišćenja medija], kako bi se deci omogućilo dovoljno vremena da se uključe u druge aktivnosti važne za njihovo zdravlje i razvoj“.

Nažalost, mnoga mala deca su izložena ekranima mnogo većim stopama od toga.

U novoj studiji, istraživači predvođeni Meri Bruš, sa Univerziteta Zapadne Australije u Adelaidu, pratili su količinu vremena koje su mališani ispred ekrana iz 220 porodica konzumirali u proseku dnevno.

Takođe su pratili koliko vremena ta deca provode u ćaskanju sa roditeljima. Praćena su deca uzrasta od 12 do 36 meseci.

Brushova grupa je koristila naprednu tehnologiju da prati sve ovo: svakih šest meseci deca su provodila dan noseći posebne majice ili prsluke koji su bili opremljeni osetljivim monitorima. Monitori su pratili i razlikovali elektronsku buku (koju emituju ekrani) i jezik kojim govore dete, roditelj ili druga odrasla osoba.

Glavni nalaz studije bio je jasan.

„Povećanje vremena ispred ekrana povezano je sa smanjenjem mera razgovora između roditelja i dece“, otkrili su istraživači.

Do treće godine, prosečno dete u studiji je gledalo neku vrstu ekrana dva sata i 52 minuta svakog dana.

I „za svaki dodatni minut vremena pred ekranom, deca su čula manje reči odraslih, govorila manje vokalizacija i učestvovala u manje interakcija napred-nazad“, otkrila je Brushova grupa.

Konkretnije rečeno, do treće godine svaki dodatni minut proveden gledajući TV ili ekran računara bio je povezan sa 6,6 manje reči izgovorenih sa odraslom osobom tog dana, otkrio je tim.

Roditelji možda nisu svesni uticaja vremena ispred ekrana na razvoj dece i možda im je „potrebna podrška u razumevanju potencijalne povezanosti vremena ispred ekrana sa mogućnostima da deca i odrasli razgovaraju i komuniciraju u svom kućnom okruženju“, rekli su istraživači.

U razgovoru za Nev Iork Times, Sarah Kucker, stručnjakinja za razvoj jezika i digitalne medije na Southern Methodist univerzitetu u Dalasu, nazvala je australijske nalaze „impresivnim“.

„Mediji ne nestaju“, rekao je Kuker, „ali obraćanje pažnje na to kako i kada se mediji koriste može biti dobar put u budućnosti“.