Još dokaza da zaslađena pića uzrokuju debljanje

Još dokaza da zaslađena pića uzrokuju debljanje

Pregled desetina studija iz poslednje decenije, koje su vodili istraživači sa Univerziteta u Torontu i Univerziteta Harvard, otkrio je da napici zaslađeni šećerom podstiču povećanje telesne težine kod dece i odraslih.

Pregled, objavljen u American Journal of Clinical Nutrition, najveća je i najtemeljnija analiza dosadašnjeg istraživanja o zaslađenim pićima, prekomjernoj težini i gojaznosti – što povećava rizik od dijabetesa, srčanih bolesti, nekih karcinoma i drugih bolesti.

Vasanti Malik je vodio studiju, sa kolegama u Torontu i Bostonu. Malik je docent nutricionističkih nauka na Medicinskom fakultetu u Temerti i Joannah & Brian Lavson Centru za ishranu dece. Razgovarala je sa piscem Džimom Oldfildom o nalazima, kao i o stvarima za javnu politiku i lično zdravlje.

Naša poslednja metaanaliza na ovu temu bila je 2013. Ionako želite da ažurirate metaanalizu svakih pet do 10 godina, ali posebno u ovoj oblasti jer je bilo toliko novih istraživanja u poslednjoj deceniji. Nastavili su da se akumuliraju dokazi koji pokazuju povezanost između napitaka zaslađenih šećerom, ili SSB, kako ih mi zovemo, i težine i hroničnih bolesti. I veoma je važno imati ažuriranu sintezu tih dokaza, posebno za javnu politiku.

Kanadski vodič za hranu je jasan u pogledu potrebe za ograničavanjem SSB-a i preporučuje vodu kao piće po izboru, a dodatni unos šećera, uključujući SSB, opao je u Kanadi, delimično zbog javnih politika. Ali nivoi su ovde i dalje previsoki. Takođe, Smernice USDA o ishrani za Amerikance verovatno nisu tako jake, a pošto će se kreatori politike u SAD uskoro okupiti da razgovaraju o smernicama za 2025. godinu, naša studija će biti važan dokaz za njihov rad.

Očekivali smo da ćemo pronaći pozitivnu vezu između SSB-a i povećanja telesne težine, među odraslima i decom, iu kohortnim studijama i randomizovanim kliničkim ispitivanjima. I upravo smo to našli. Analizirali smo 85 studija, koje su imale više od pola miliona učesnika.

U kohortnim studijama, koje prate ljude tokom dužeg vremenskog perioda, svako povećanje porcije u SSB je povezano sa 0,42 kg (skoro jednu funtu) većom telesnom težinom kod odraslih. Kod dece smo videli 0,07 jedinica viši indeks telesne mase (nešto manje od jedne dvanaestine jedinice BMI). Možda najupečatljiviji, nalazi iz naše analize doze-odgovora su pokazali da se povećanje telesne težine povećava sa povećanjem nivoa SSB unosa, i kod dece i kod odraslih. Odnos doza-odgovor pruža snažne dokaze o uzročno-posledičnoj vezi.

Pa, procenili smo tu povezanu promenu telesne težine tokom jednogodišnjeg perioda. Za odrasle, jedna dodatna porcija od 12 unci dnevno bila je povezana sa 0,20 kg većom telesnom težinom (oko pola funte) tokom jedne godine. Preko 10 godina, to bi moglo biti oko pet funti. Kod dece smo primetili 0,03 jedinice veći BMI za svaku dodatnu dnevnu porciju SSB tokom jednogodišnjeg perioda. Iako ovi rezultati mogu izgledati skromni, povećanje telesne težine je postepen proces, pri čemu odrasli u proseku dobiju oko 0,45 kg težine godišnje. Dakle, ograničavanje potrošnje SSB-a može biti efikasan način da se spreči povećanje telesne težine povezano sa godinama. Ograničavanje unosa SSB kod dece je takođe važna strategija koja će im pomoći da razviju navike zdravog načina života i putanju težine.

Vrlo je uobičajeno. Šećerom zaslađena pića uključuju gazirane napitke, voćne napitke, sportska i energetska pića, a oni su najveći izvor dodatog šećera u ishrani Severne Amerike. Štaviše, porast potrošnje ovih pića odražava epidemiju prekomerne težine i gojaznosti. U 2016. procenjeno je da skoro dve milijarde odraslih ima prekomernu težinu, a 650 miliona gojazno. Još više zabrinjava to što je stopa povećanja gojaznosti kod dece i adolescenata sada veća nego kod odraslih. Prevalencija gojaznosti u detinjstvu povećala se više od četiri puta širom sveta od 1970-ih, što je zaista alarmantno.

Tipična porcija od 12 unci SSB sadrži preko 140 kalorija i više od osam kašičica šećera. To skoro dostiže preporučenu dnevnu granicu dodanog šećera, koja nije više od 10 procenata ukupnih kalorija, ili oko 200 kalorija za ishranu od 2000 kalorija dnevno. Ova pića su šećer u tečnom obliku. Obično se prave od konzumnog šećera, kukuruznog sirupa sa visokim sadržajem fruktoze ili drugih zaslađivača koji obezbeđuju kalorije i brzo se probavljaju, više od šećera koji se konzumira kao čvrsta supstanca. Ovaj bolus glukoze povećava nivo šećera u krvi, što pokreće glikemijski odgovor koji vremenom može dovesti do insulinske rezistencije i dijabetesa.

Komponenta fruktoze takođe preplavljuje jetru, što može izazvati lipogenezu (stvaranje masti), što osobu stavlja na put ka masnoj jetri i metaboličkim bolestima. Fruktoza takođe povećava mokraćnu kiselinu, što doprinosi insulinskoj rezistenciji i riziku od kardiovaskularnih i drugih bolesti. Insulinski skokovi usled glikemijskog odgovora mogu dovesti do kaskade apetita i prejedanja, kao i višak insulina u krvi tokom dužih perioda. Neki dokazi pokazuju da SSB aktiviraju dopaminergički sistem nagrađivanja u mozgu i podstiču ponašanje zavisnosti, i da menjaju mikrobiom creva, ali nam je potrebno više istraživanja o tim efektima.

Nivoi unosa SSB su se smanjili u razvijenom svetu. Još uvek vidimo povećanje u zemljama u razvoju, ali porezi u nekim od tih zemalja rade. Tajland je uveo porez koji je smanjio potrošnju, kao i Meksiko i Južna Afrika. Najmanje 85 zemalja sada ima porez na SSB, što delimično odražava stav Svetske zdravstvene organizacije po ovom pitanju. U Kanadi, Njufaundlend je nedavno uveo porez, a nekoliko američkih regiona i gradova već godinama ima porez, kao odgovor na napore javnog zdravlja, veću svest i zalaganje. Opšti efekat ovih poreza je smanjeni unos, a prihodi se mogu usmeriti u dalje mere javnog zdravlja i zdravstvenu zaštitu.

Druge promene će pomoći u Kanadi i drugde, kao što je ograničavanje marketinga na decu i bolje oznake na prednjoj strani pakovanja i ishrane. Svi ovi napori će smanjiti unos, ali je važno zapamtiti da je ljudima potreban pristup čistoj, bezbednoj vodi za piće kao alternativa. To je globalni izazov koji je u toku, iu mnogim delovima Kanade, na koji zaista moramo da se pozabavimo.