U Srbiji se uvodi novi centralni informacioni sistem za tehničke preglede. Ovaj sistem će sprečiti zloupotrebe i omogućiti direktno očitavanje podataka. Probni period traje šest meseci, a puna primena planirana je za 1. januar 2027. godine.
U Srbiji počinje testiranje novog centralnog informacionog sistema tehničkih pregleda, koji ima za cilj da uvede red i spreči zloupotrebe. Registracija vozila će ubuduće biti moguća samo uz validan digitalni zapis sa tehničkog pregleda. Andrija Vujičić iz Udruženja tehničkih pregleda Srbije naglašava da se postupak tehničkog pregleda neće menjati.
Tokom probnog perioda, sistem neće biti obavezan, već će se koristiti za proveru funkcionalnosti. Novi sistem će omogućiti automatsko slanje podataka sa mernih uređaja u centralni informacioni sistem. To će eliminisati mogućnost naknadnog menjanja rezultata ili manipulacije izveštajima.
Ukoliko se tokom pregleda utvrdi neispravnost, vozači će imati rok od sedam dana da otklone kvar bez ponovnog plaćanja. Nakon sedam dana, vozači se vraćaju na tehnički pregled samo zbog prvobitno konstatovane neispravnosti.
Sistem će biti povezan sa drugim državnim bazama, što će omogućiti automatsku proveru ovlašćenja lica koja obavljaju tehnički pregled. Vujičić ističe da pravilnik o tehničkom pregledu ostaje nepromenjen, a cena usluge neće se menjati.
Sve promene su usmerene ka unapređenju procesa i olakšavanju rada svim učesnicima. Digitalni zapis će doprineti efikasnijem radu i smanjenju mogućnosti za zloupotrebe.
