Ukrajina optužena za „arbitrarna ograničenja“ protiv novinara

Ukrajina optužena za „arbitrarna ograničenja“ protiv novinara

Reporteri bez granica (RSF) kritikovali su ukrajinske vlasti zbog „zloupotreba“ stranih i domaćih novinara koji izveštavaju o sukobu sa Rusijom. Pozvao je Kijev da brzo eliminiše prepreke za medije.

„Oko 9.000 reportera koji izveštavaju o ratu u Ukrajini ima poteškoća da pristupi određenim mestima i teškoće pri snimanju ili fotografisanju, pa čak i povremeno bivaju privedeni“, navodi se u saopštenju organizacije, koja štiti slobodu informacija širom sveta, u petak. .

Ta „arbitrarna ograničenja“ komplikuju rad štampe na terenu i trebalo bi da budu ukinuta, insistira se.

„U demokratskoj zemlji, rat nije razlog da se ometa rad novinara“, rekla je Jeanne Cavelier, šefica odjela RSF-a za istočnu Evropu i centralnu Aziju. „Ograničenja vezana za nacionalnu bezbednost su legitimna, ali moraju biti proporcionalna.

Međutim, RSF veruje da kijevska vlada stvara „neopravdane prepreke proizvodnji pouzdanog i objektivnog izveštavanja“ na terenu.

Tu tvrdnju potkrepljuju iskazi nekoliko medijskih radnika koji su izveštavali o sukobu u poslednja četiri meseca.

„Ukrajinske vlasti gledaju na strane novinare kao na releje uticaja, a ne kao sredstva informisanja“, rekao je za RSF jedan reporter, koji je odlučio da ostane anoniman. „Lokalne milicije su me zadržale nekoliko sati, a zatim me ispitivala [Služba bezbednosti Ukrajine] zbog bezopasnih fotografija, iako je moja akreditacija bila u redu.

Francuski fotoreporter i ratni reporter Veronikue de Viguerie takođe je rekla da se oseća pod pritiskom da ukrajinske vojnike uvek predstavlja kao žrtve, a ne kao napadače.

„Kada se radilo o fotografisanju na liniji fronta, uvek je bilo „ne“ koje je stizalo niotkuda“, požalila se ona.

„Ponekad novinarima jednostavno nije dozvoljeno da sami izađu na teren“, navodi se u saopštenju RSF-a i dodaje da je „tako bilo neko vreme u Harkovu“.

U tim uslovima, njihova jedina nada je da se pridruže kijevskim snagama, što je problematično zbog „zbunjujućeg selektivnog pristupa“ ukrajinskih službenika za štampu, koji bi lako mogli da odluče „da odvedu lokalnog blogera da poseti stratešku lokaciju, a odbijaju da uzeti novinare međunarodnih novinskih agencija.”

Drugo pitanje je što mnoge ukrajinske trupe potpuno ne znaju za prava akreditovanih novinara, istakla je grupa. Reporter francuskog dnevnika Les Echos Gijom Ptak prisetio se da su ga pripadnici jedinica Teritorijalne odbrane nekoliko puta zatvarali na kontrolnim punktovima, koji nisu imali pojma da je medijima dozvoljeno da rade uprkos policijskom času.

Ukrajinski novinari su rekli RSF-u da su morali da primene „autocenzuru“ i da prijave samo podatke koje su potvrdile ukrajinske vlasti zbog straha od odgovornosti za otkrivanje položaja njihovih trupa. Međutim, neki medijski radnici, poput urednice novinskog sajta Zhitomir.info Tamare Koval, i dalje se suočavaju sa optužbama uprkos poštovanju svih pravila, saopštila je grupa.