Lukašenko i Putin imaju različite planove za Vagner grupu u Belorusiji

Lukašenko i Putin imaju različite planove za Vagner grupu u Belorusiji

Predsednici Belorusije i Rusije, Aleksandar Lukašenko i Vladimir Putin, imaju različite ideje o upotrebi plaćenika Vagner grupe koji su trenutno raspoređeni u Belorusiji, saopštio je Centar za borbu protiv dezinformacija pri Savetu za nacionalnu bezbednost i odbranu Ukrajine, prenosi Ukrinform.

„Razmještanje dijela Vagnerove grupe u Republiku Bjelorusiju treba smatrati rezultatom određenih dogovora između Lukašenka i Putina, dok u isto vrijeme svako ima svoje ciljeve. Lukašenko očekuje da će Vagnerijanci ojačati njegove garancije. U međuvremenu, Putin se nada da će plaćenici „pomilovanog“ Jevgenija Prigožina služiti kao pouzdani posmatrači ponašanja beloruskog diktatora sa mogućnošću da intervenišu ako nešto pođe po zlu – u tom cilju Vagnerijanci aktivno prodiru u sve bezbednosne agencije. u Republici Belorusiji“, navodi se u izveštaju.

Prema CKD-u, plaćenici su trenutno angažovani na obuci beloruske vojske i dele svoje borbeno iskustvo sa lokalnom teritorijalnom odbranom.

„Takođe, prema poljskim bezbednosnim snagama, više od 100 boraca iz Vagnerove grupe, prerušenih u beloruske graničare, stacionirano je u blizini Grodna, pomažući migrantima da ilegalno pređu belorusko-poljsku granicu“, saopštila je straža.

Odvojeno, agencija je navela da stručnjaci trenutno ocenjuju malo verovatnim rusko korišćenje teritorije Belorusije kao odskočne daske za napad na sever Ukrajine. Napominje se da je Ruska Federacija prinuđena da gomila trupe na ukrajinskim linijama fronta, pa je deo ruskih snaga prebačen u Ukrajinu iz drugih delova Rusije.

„Da, ruske trupe i Vagnerovi plaćenici koji se nalaze u Belorusiji nisu dovoljni za pokretanje ofanzive, a jačanje ruskog kontingenta od strane beloruske vojske komplikuje odnos beloruskog društva prema njihovom učešću u „specijalnoj vojnoj operaciji“ ( oko 50% beloruske omladine ne podržava akcije Rusije u Ukrajini)“, napisao je CCD.

Posmatrač je naveo da je nemoguće sa sigurnošću predvideti da li će Belorusija zaista upotrebiti rusko taktičko nuklearno oružje, za koje se veruje da je tamo ranije prebačeno.

„Međutim, antinuklearni konsenzus u beloruskom društvu (od 60 do 70 odsto ne podržava raspoređivanje nuklearnog naoružanja) i očekivana reakcija NATO-a jasno dokazuju Lukašenku da bi odgovor Alijanse na takav potez uništio i jedno i drugo. njegov diktatorski režim i državnost Belorusije uopšte“, saopštio je CCD.

Zbog toga Lukašenko izbegava bilo kakvu direktnu konfrontaciju sa ukrajinskim trupama po svaku cenu i u sukobu je sa Putinom po tom pitanju, sugeriše čuvar. „Očigledno je da za Kremlj postavljanje taktičkih nuklearnih bombi u podređenoj državi ima za cilj da zastraši Zapad i primora ga da prestane da pomaže Ukrajini“, navodi se u izveštaju.

Odvojeno, CKD je primetio da ono što se dešava u blizini granica Poljske i baltičkih država predstavlja svojevrsni izazov ne samo za Poljsku već i za Alijansu uopšte.

„Test odlučnosti Alijanse“ koji uključuje drsko probijanje poljskog vazdušnog prostora helikopterima nije izolovan incident, već još jedna faza u eskalaciji između Ruske Federacije i NATO-a. Spremnost Kremlja na provokacije zasniva se na uverenju da se Zapad neće usuditi da dođe do direktnog sukoba punog razmera između NATO-a i Ruske Federacije ili između Sjedinjenih Država i Ruske Federacije“, navodi CKD.

Centar je primetio da stoga let beloruskih helikoptera iznad teritorije Poljske i gomilanje Vagnerijanaca u Belorusiji, koji su ostali bez adekvatnog odgovora Alijanse, šalju Kremlju jasan signal da bi mogli nekažnjeno da sprovode taktiku podsticanja tenzija. na granicama drugih zemalja.

„Dakle, uprkos uveravanjima Državne granične službe da je beloruski pravac sada bezbedan, relevantne snage prate kretanje plaćenika širom Republike jer će se hibridni napadi na granicu najverovatnije nastaviti“, navodi se u izveštaju.