Mercedesov F1 tim smanjio je emisiju štetnih gasova za 89% pomoću prekidača za biogorivo

Mercedesov F1 tim smanjio je emisiju štetnih gasova za 89% pomoću prekidača za biogorivo

Prelazak sa dizela na biogorivo značajno je smanjio emisiju ugljenika u teretnom timu Mercedes-AMG tima Formule 1 u novom testu. Tim je napravio zamenu za poslednje tri evropske trke ove sezone, koristeći lokalno hidrotretirano biljno ulje (HVO) – napravljeno od otpada od hrane kao što je ulje za prženje – za vožnju 16 teških kamiona dok su vukli tim između Grand Prik-a u Belgiji, Holandiji i Italiji.

Na udaljenosti od 870 milja (1.400 km), kaže se da je upotreba HVO-a rezultirala manjim emisijama ugljenika – 44.091 kg manje da budemo precizni, što je smanjenje od 89 procenata u poređenju sa normalnim dizelom na fosilna goriva.

Poticanje veće efikasnosti goriva u Formuli 1 rezultiralo je nekim prilično izvanrednim inženjeringom. Trenutni F1 pogon je složen kao što je sport ikada video, kombinujući relativno male, ali izuzetno efikasne V6 benzinske motore sa hibridnim sistemima koji obnavljaju energiju pri kočenju i od okretanja turbo punjača.

Ovo je nešto na šta su svi uključeni s pravom ponosni, ali u smislu smanjenja emisije ugljenika u sportu, gorivo koje sagorevaju trkački automobili je iskreno irelevantno. F1 meri gorivo po težini, a svakom automobilu je dozvoljeno 220,5 lbs (100 kg) za trku. Budući da smo izuzetno velikodušni, možemo to utrostručiti da bismo uračunali tri sata treninga plus kvalifikacije, ali to je i dalje samo 661 lbs (300 kg) po automobilu, kojih ima 20, a ove godine će se trkati ukupno 23 puta.

Ali svaki tim leti oko 80 ljudi na svaku trku. I treba im puno opreme; očigledno trkački automobili i svi alati za njihovo upravljanje, ali i ogromne mobilne kancelarije i ugostiteljski apartmani za evropske događaje, kada se sve putuje drumskim teretom. (U ostatku kalendara, automobili i oprema svih timova putuju zajedno, a džin palate ostaju iza.) Pošto transport i teret stoga čine mnogo više ugljenika koji emituje sport, očigledno je dobra ideja pokušati da se to smanji.

Mercedes je prvo isprobao HVO u jednom od svojih kamiona dok se vraćao sa VN Mađarske u bazu tima u Brakliju u Velikoj Britaniji. Pravi test je počeo nakon ovogodišnje Velike nagrade Belgije, kada je 16 kamiona koristilo gorivo da prevezu 186 milja (300 km) do VN Holandije u Zandvortu u Holandiji, a zatim još 684 milje (1.100 km) do Velike nagrade Italije u Monca, Italija. Cijelo putovanje je potaknulo HVO lokalnog izvora, osim posljednjih 12 milja (20 km) „zbog problema u snabdijevanju“, kaže tim.

Analizirajući podatke, kaže se da je HVO uštedio 97.204 lbs (44.091 kg) emisije ugljen-dioksida u poređenju sa dizelom, što je smanjenje od 89 posto.

„Održivost je u srcu naših operacija. Probna upotreba biogoriva za naš kopneni teretni transport je još jedan primer naše posvećenosti da ugradimo održivost u svaku odluku koju donosimo i akciju koju preduzimamo. Cilj nam je da budemo na vrhu promena i nadamo se možemo da omogućimo usvajanje održive tehnologije jer smo svi u trci ka održivom sutra“, rekao je direktor tima i izvršni direktor Toto Volf.