BiteDance kaže da „ne planira“ da prodaje TikTok nakon američkog zakona o zabrani

BiteDance kaže da „ne planira“ da prodaje TikTok nakon američkog zakona o zabrani

Kineski tehnološki gigant BiteDance rekao je da ne planira da prodaje TikTok nakon što mu je novi američki zakon stavio rok za odustajanje od veoma popularne video platforme ili zabranu u Sjedinjenim Državama.

Američki zakonodavci postavili su rok od devet meseci iz razloga nacionalne bezbednosti, navodeći da TikTok može da koristi kineska vlada za špijunažu i propagandu sve dok je u vlasništvu BiteDancea.

The Information, američki novinski sajt fokusiran na tehnologiju, izvestio je da BiteDance razmatra scenarije za prodaju TikTok-a bez moćnog tajnog algoritma koji preporučuje video zapise svojim više od milijardu korisnika širom sveta.

BiteDance je negirao da razmatra prodaju.

„Izveštaji stranih medija o tome da BiteDance istražuje prodaju TikTok-a su neistiniti“, objavila je kompanija u četvrtak na Toutiao, platformi na kineskom jeziku koju poseduje.

„BiteDance ne planira da prodaje TikTok.

TikTok je godinama bio politički i diplomatski vruć krompir, prvo se našao na nišanu administracije bivšeg predsednika Donalda Trampa, koja je bezuspešno pokušala da ga zabrani.

On je nasilno demantovao bilo kakvu vezu sa kineskom vladom i rekao da nije i da neće deliti podatke o američkim korisnicima sa Pekingom.

TikTok kaže da je takođe potrošio oko 1,5 milijardi dolara na „Projekat Teksas“, u okviru kojeg bi se podaci američkih korisnika čuvali u Sjedinjenim Državama.

Njegovi kritičari kažu da su podaci samo deo problema i da se algoritam za preporuke TikTok-a — „tajni sos“ za njegov uspeh — takođe mora isključiti sa BiteDance-a.

Izvršni direktor TikTok-a Shou Zi Chev rekao je da će kompanija iznijeti borbu protiv novog zakona pred sudovima, ali neki stručnjaci vjeruju da bi za Vrhovni sud SAD-a, nacionalna sigurnost mogla biti veća od zaštite slobode govora.

Procenjene vrednosti TikToka su desetine milijardi dolara, a svaka prinudna prodaja predstavljala bi velike komplikacije.

Među onima koji imaju dovoljno duboke džepove, američki tehnološki giganti kao što su Instagram-materijal Meta ili Google verovatno bi bili blokirani da kupe aplikaciju zbog zabrinutosti za konkurenciju.

Dalje, mnogi investitori smatraju da je algoritam za preporuke TikTok-a njegova najvrednija karakteristika.

Ali svaka prodaja takve tehnologije od strane kineske kompanije zahtevala bi odobrenje Pekinga, koji je takve algoritme označio kao zaštićenu tehnologiju nakon Trampovog pokušaja da zabrani TikTok 2020.

Peking se do sada glasno protivio bilo kakvoj prinudnoj prodaji TikToka, rekavši da će preduzeti sve neophodne mere da zaštiti kineske kompanije.

Iako je TikTok globalni fenomen, on predstavlja mali deo prihoda BiteDance-a, prema analitičarima i investitorima.

BiteDance je uživao u eksplozivnom rastu poslednjih godina, postajući jedna od najvrednijih kompanija na svetu. Njeni međunarodni investitori, uključujući američke firme General Atlantic i SIG, kao i japansku SoftBank, imaju udele vredne milijarde.

„TikTok US je veoma mali deo celokupnog poslovanja. To je svakako uzbudljiv deo priče, ali… u odnosu na ukupnu veličinu, to je veoma mali deo“, kaže investitor BiteDance Mitchell Green iz SAD-a osnovan Lead Edge Capital, rekao je CNBC televiziji prošlog meseca.

„Da je izbačen iz SAD, mi ne bismo prodali.“