Algoritmi društvenih medija su pod lupom

Algoritmi društvenih medija su pod lupom

Američka tehnološka korporacija Oracle vrši reviziju algoritama i pravila moderiranja sadržaja ultra-popularne platforme društvenih medija TikTok kako bi proverila da li je Komunistička partija Kine manipulisala, izvestio je Akios u utorak. Istraga je deo stalnih napora matične kompanije BiteDance da očisti svoje ime nakon što je bivši predsednik Donald Tramp zapretio da će joj u potpunosti zabraniti pristup u SAD.

Ovaj potez je deo „Projekta Teksas“, odgovora kompanije na izveštaj BuzzFeed-a koji je otkrio da su neki zaposleni u Kini imali pristup podacima korisnika TikTok-a. Izvršni direktor TikTok Shou Zi Chev opisao je projekat kao napor da se „pomogne da se izgradi poverenje kod korisnika i ključnih zainteresovanih strana poboljšanjem naših sistema i kontrola“, kao i da se „ostvare suštinski napredak ka usaglašenosti sa konačnim sporazumom sa vladom SAD koji će u potpunosti zaštititi korisničke podatke i interese nacionalne bezbednosti SAD“.

TikTok je priznao da neki kineski zaposleni mogu da pristupe njegovim podacima, ali je insistirao da je to „podložno nizu robusnih kontrola sajber bezbednosti i protokola za odobrenje autorizacije koje nadgleda naš bezbednosni tim sa sedištem u SAD“. Kompanija je takođe obećala da će njena veštačka inteligencija biti obučena u Oracle-ovom oblaku i obećala da će premestiti sve podatke američkih korisnika na Oracle servere koji se nalaze u SAD. Izbrisaće privatne podatke korisnika sa sopstvenih servera i „u potpunosti se okrenuti ka Oracle serverima u oblaku koji se nalaze u SAD“, uverio je Vašington u izjavi nakon debakla BuzzFeed-a.

Članak BuzzFeed-a inspirisao je dvostranačko oživljavanje anti-TikTok raspoloženja i naveo šefa Federalne komisije za komunikacije Brendana Kara da zamoli Apple i Google da uklone aplikaciju iz svojih prodavnica aplikacija, tvrdeći da njen „obrazac prakse prikrivenih podataka“ predstavlja „neprihvatljiv rizik za nacionalnu bezbednost“. ” On je opisao BiteDance kao „organizaciju koja je dužna Komunističkoj partiji Kine i od koje se prema kineskom zakonu zahteva da se povinuje zahtevima PRC-a za nadzor.

Američki tehnološki giganti imaju razloga da se plaše da je TikTok potpuno nepovezan sa bilo kakvim potencijalnim vezama kineske vlade, jer aplikacija dobija više angažovanja korisnika dnevno od uporedivih aplikacija američke proizvodnje kao što su Instagram i Snapchat. Zajedno sa činjenicom da je TikTok algoritam pozdravljen u tehničkoj štampi zbog „poznavanja korisnika bolje od njih samih“ – aplikacija je postala ozloglašena zbog svoje navodne sposobnosti da pogodi seksualnost korisnika, otkrije traume iz prošlosti koje mogu ili ne moraju postojati, i čak i inspirišu mentalne bolesti – nije teško shvatiti zašto američki Big Tech želi da razume šta ga pokreće.