Šri Lanka zabranjuje plastiku za jednokratnu upotrebu kako bi spasila slonove

Šri Lanka zabranjuje plastiku za jednokratnu upotrebu kako bi spasila slonove

Šri Lanka će zabraniti plastiku za jednokratnu upotrebu, saopštila je vlada u utorak, u potezu koji prati niz smrti divljih slonova i jelena od trovanja plastikom.

Portparol kabineta i ministar medija Bandula Gunavardana rekao je da će proizvodnja ili prodaja plastičnog pribora za jelo, šejkera ​​za koktele i veštačkog cveća biti zabranjena od juna.

Ovaj potez preporučila je komisija imenovana pre 18 meseci da prouči uticaj plastičnog otpada na životnu sredinu i divlje životinje.

Ne-biorazgradive plastične kese zabranjene su 2017. zbog zabrinutosti zbog iznenadnih poplava.

A uvoz plastičnog pribora za jelo, omota za hranu i igračaka zabranjen je pre dve godine nakon niza uginuća slonova i jelena na severoistoku ostrva nakon traženja hrane na otvorenim deponijama za smeće.

Autopsije su pokazale da su životinje umrle nakon što su jele plastiku pomešanu sa otpadom od hrane.

Ali lokalna proizvodnja i prodaja plastičnih proizvoda se nastavila.

Najviši autoritet Šri Lanke za azijske slonove, Jaiantha Jaievardene, pozdravio je korak da ih zaustavi, ali je rekao za AFP da bi zabranu trebalo proširiti na biorazgradive plastične kese.

„Ove kese ulaze u lanac ishrane slonova i divljih životinja i to nije dobro“, rekao je on.

Slonovi se smatraju svetim i zakonom zaštićenim u Šri Lanki, ali oko 400 umire godišnje kao rezultat sukoba ljudi i slonova u blizini rezervata divljih životinja, kao i oko 50 ljudi.

Smanjenje staništa dovelo je do toga da džumbusi haraju selima u potrazi za hranom, a mnogi pate od mučnih smrti nakon što traže hranu na deponijama ispunjenim plastičnim otpadom.

Desetine divljih jelena umrlo je od trovanja plastikom u severoistočnom okrugu Trincomalee pre oko pet godina, što je navelo vladu da zabrani otvoreno odlaganje smeća u blizini rezervata u džungli.