Šri Lanka obustavlja isporuke goriva za privatna vozila

Šri Lanka obustavlja isporuke goriva za privatna vozila

Šri Lanka je zabranila privatnim vozilima pristup gorivu do 10. jula, jer njena vlada pokušava da upravlja ozbiljnom nestašicom na ostrvu usred pogoršanja ekonomske krize.

Vlada je u ponedeljak uveče saopštila da će zatvoriti i škole u ​​urbanim sredinama na dve nedelje i da će dozvoliti snabdevanje gorivom samo za osnovne svrhe kao što su medicinske usluge, vozovi i neki autobusi, kao i vozila koja prevoze hranu.

Nacija od 22 miliona prolazi kroz najgoru dužničku i ekonomsku krizu u poslednjih nekoliko decenija, jer je zbog nestašice deviza vlada nesposobna da otplaćuje svoje kredite i uvozne osnove, uključujući hranu i lekove.

Masovni protesti stavili su predsednika Gotabaju Rajapaksu pod pritisak da podnese ostavku. U Kolombu, glavnom gradu, i drugde u zemlji prošlog meseca izbili su sukobi između pristalica i protivnika vladinih demonstranata, pri čemu je devet mrtvih, a oko 300 povređenih.

Zemlja je u maju kasnila sa otplatom svojih inostranih zajmova nakon što je propustila da plati kamatu na dve državne obveznice od 1,25 milijardi dolara, što je prva zemlja u Aziji i Pacifiku koja je to učinila u više od dve decenije.

U ponedeljak je Bandula Gunavardana, portparol vladinog kabineta, rekao novinarima da će Šri Lanka do 10. jula isporučivati gorivo samo službama koje se smatraju neophodnim. Škole u ​​urbanim sredinama biće zatvorene i svi će biti pozvani da rade od kuće, rekao je on. Očekuje se i obustava međupokrajinskih autobuskih linija.

„Šri Lanka se nikada u svojoj istoriji nije suočila sa tako teškom ekonomskom krizom“, rekao je Gunavardana.

Državni regulator električne energije saopštio je da će dnevni prekidi struje od oko dva i po sata porasti na oko tri ili četiri sata dnevno.

Jedan čovek koji radi kao vozač za turiste rekao je da je krajem prošle nedelje čekao u redu za benzin 48 sati i da mu je tada bilo dozvoljeno da kupi samo obrok u vrednosti od 20.000 LKR (55 dolara).

Vlada je u pregovorima sa MMF-om o potencijalnoj pomoći od oko 3 milijarde dolara. Tim MMF-a stigao je u ponedeljak u Šri Lanku. Šri Lanka je takođe zatražila oko 4 milijarde dolara finansijske pomoći od Indije i Kine za uvoz osnovnih artikala.

Šri Lanka je bila najveći azijski izdavalac obveznica sa visokim prinosom i entuzijastičan učesnik u međunarodnoj infrastrukturnoj šemi Pekinga Pojas i put. Država duguje ukupno više od 50 milijardi dolara privatnim vlasnicima obveznica i nacijama, uključujući Kinu, Indiju i Japan.

Nakon završetka građanskog rata 2009. godine, Šri Lanka je postala popularna destinacija za vlasnike obveznica koji traže mogućnosti ulaganja sa visokim prinosima, a vladajuća porodica Rajapaksa koristila je infrastrukturne projekte finansirane dugom da podstakne rast.

Ostrvo je kasnilo sa otplatom duga nakon što je pandemija koronavirusa dovela do naglog pada turizma i zbog, kako kažu analitičari, ekonomskog lošeg upravljanja Rajapaksa, koji je smanjio poreze i uveo zabranu hemijskih đubriva koja su oštetila poljoprivrednu proizvodnju.