Severna Koreja izdala nuklearno upozorenje

Severna Koreja izdala nuklearno upozorenje

Lider DNRK Kim Džong Un saopštio je u četvrtak da je Pjongjangovo „odvraćanje od nuklearnog rata“ „potpuno spremno“ da odgovori na pretnje. Takvo zveckanje sabljama nije ništa novo od Kima, ali dolazi nakon niza artiljerijskih i raketnih testova.

U govoru povodom 69. godišnjice primirja koje je zaustavilo Korejski rat 1950-1953, Kim je optužio Južnu Koreju da vodi „samoubilačku“ konfrontaciju protiv Severne Koreje u pokušaju da produbi veze sa „američkim imperijalistima“, navodi se u transkriptu iz korejskoj centralnoj novinskoj agenciji.

„Naše oružane snage su sada potpuno spremne da se nose sa bilo kojom vrstom krize, a sredstvo za odvraćanje od nuklearnog rata naše države je takođe potpuno spremno da pokaže svoju apsolutnu moć tačno i brzo u skladu sa svojom misijom“, izjavio je Kim.

Severnokorejski lider je takođe optužio Vašington i Seul da planiraju stacioniranje nuklearnih projektila u Južnoj Koreji. Dok je južnokorejski predsednik Ioon Suk-ieol prošle godine rekao da će zatražiti od SAD da rasporede taktičke nuklearne bombe u njegovoj zemlji, Bajdenova administracija je za sada odbacila tu ideju.

Procenjuje se da Severna Koreja ima između 40 i 50 nuklearnih bojevih glava, sa sposobnošću da proizvede još šest ili sedam svake godine, prema Asocijaciji za kontrolu naoružanja. SAD su zvanično uklonile svoje nuklearno oružje iz Južne Koreje 1991.

Uzastopni članovi porodice Kim su decenijama pretili da će ubrzati razvoj ili raspoređivanje ovog oružja kako bi zahtevali oslobađanje od međunarodnih sankcija, ili da bi zapadne sile doveli za pregovarački sto. Ovaj scenario se odigrao tokom mandata američkog predsednika Donalda Trampa, pri čemu su Kim i Tramp pretili jedan drugom nuklearnim uništenjem tokom 2017. godine, pre nego što su se lično sastali na dva istorijska samita 2018. i 2019. godine.

Dok Trampove inicijative Kimu nisu uspele da postignu njegov cilj „denuklearizacije“ na Korejskom poluostrvu, one su smirile nuklearne pretnje iz Pjongjanga do kraja njegovog mandata. Međutim, severnokorejska vojska je poslednjih meseci pojačala svoju aktivnost.

Južnokorejska vojska je ranije ovog meseca tvrdila da je otkrila „putanje“ u skladu sa artiljerijskim granatiranjem, a u junu je saopštila da je sever ispalio projektile iz višecevnih raketnih bacača i probno ispalio osam balističkih projektila kratkog dometa prema istoku.

Sever je spreman da izvrši svoju sedmu nuklearnu probu „u bilo kom trenutku“, izjavio je u junu Sung Kim, specijalni predstavnik SAD za Severnu Koreju, nakon zatišja u testiranju od podzemne detonacije 2017.

S druge strane, SAD i Južna Koreja se pripremaju za vojne vežbe u avgustu. Pjongjang takve vežbe smatra „provokacijama“ ili probama za invaziju. Ranije ovog meseca, SAD su poslale šest stelt borbenih aviona F-35 u Južnu Koreju na seriju vežbi, za koje je Seul rekao da imaju za cilj „demonstriranje snažnog odvraćanja“ američko-južnokorejskog saveza.