SAD uzvraćaju zbog ruske suspenzije novog START ugovora ukidanjem viza nuklearnim inspektorima

SAD uzvraćaju zbog ruske suspenzije novog START ugovora ukidanjem viza nuklearnim inspektorima

Bajdenova administracija uzvraća zbog ruske suspenzije nuklearnog sporazuma Novi START, najavljujući u četvrtak da ukida vize ruskim nuklearnim inspektorima, odbija nerešene prijave za nove posmatrače i ukida standardna odobrenja za ulazak ruskih aviona u vazdušni prostor SAD.

Stejt department je saopštio da preduzima te i druge korake kao odgovor na ruska „stalna kršenja“ Novog START-a, poslednjeg sporazuma o kontroli naoružanja koji je preostao između dve zemlje, koje su trenutno u teškim sukobima zbog ruske invazije na Ukrajinu.

„Sjedinjene Države su posvećene punoj i uzajamnoj primeni novog sporazuma START“, navodi se u saopštenju. „U skladu sa tom obavezom, Sjedinjene Države su usvojile zakonite kontramere kao odgovor na kontinuirano kršenje Ugovora o novom START-u od strane Ruske Federacije.

Odeljenje je saopštilo da su ukidanje viza i odbijanja zahteva, kao i odluka SAD da prestanu da dele informacije o statusu ili lokacijama raketa i telemetrijskih podataka o probnim lansiranjima sa Rusijom, u skladu sa međunarodnim pravom zbog ruskih akcija.

SAD će, međutim, nastaviti da obaveštavaju Rusiju kada sprovede probna lansiranja, navodi se, dodajući da su koraci koje su preduzeli bili reverzibilni pod uslovom da se Moskva vrati u skladu sa sporazumom.

Rusija je suspendovala svoje učešće u Novom START-u u februaru, što je potez za koji su SAD rekli da je „pravno nevažeći“. Odmah zatim Moskva je smanjila svoje pridržavanje sporazuma.

Omogućavanje inspekcija lokacija za oružje i pružanje informacija o postavljanju interkontinentalnih i podmorničkih balističkih raketa i njihovih probnih lansiranja su ključne komponente Novog START-a, koji su tadašnji predsednici Barak Obama i Dmitrij Medvedev potpisali 2010. godine.

U martu su SAD objavile da su one i Rusija prestale da dele dvogodišnje podatke o nuklearnom oružju. SAD su rekle da žele da nastave sa takvim deljenjem, ali su prestale nakon što je Moskva obavestila Vašington da neće deliti svoje podatke.

Uprkos tome što je produžen ubrzo nakon što je predsednik Džo Bajden preuzeo dužnost u januaru 2021, Novi START je bio ozbiljno testiran ruskim ratom u Ukrajini i bio je na održavanju života otkako je ruski predsednik Vladimir Putin najavio da Rusija više neće ispunjavati njene zahteve.

Ugovor ograničava svaku zemlju na najviše 1.550 raspoređenih nuklearnih bojevih glava i 700 raspoređenih projektila i bombardera. Sporazum predviđa sveobuhvatne inspekcije na licu mesta kako bi se proverila usklađenost.

Inspekcije su bile neaktivne 2020. godine zbog pandemije COVID-19. Razgovori o njihovom obnavljanju trebalo je da se vode u novembru 2022. godine, ali ih je Rusija naglo prekinula, navodeći kao razlog podršku SAD Ukrajini.

Stejt department je saopštio da je Rusiji unapred rečeno o kontramerama i da je Vašington i dalje zainteresovan da održi sporazum.

„Sjedinjene Države su i dalje spremne da konstruktivno rade sa Rusijom na obnavljanju implementacije novog ugovora START“, navodi se u saopštenju.