SAD označile Iran i Kinu zbog kršenja verskih sloboda

SAD označile Iran i Kinu zbog kršenja verskih sloboda

VAŠINGTON – Sjedinjene Države su u petak, između ostalih, označile Kinu, Iran i Rusiju kao zemlje od posebne zabrinutosti prema Zakonu o verskim slobodama zbog teških kršenja, rekao je američki državni sekretar Entoni Blinken, prenosi Rojters.

Blinken je u saopštenju naveo da su one koje su označene kao zemlje od posebne zabrinutosti – koje takođe uključuju Severnu Koreju i Mjanmar – učestvovale u ili tolerisale teška kršenja verskih sloboda.

Alžir, Centralnoafrička Republika, Komori i Vijetnam stavljeni su na listu nadzora.

Nekoliko grupa, uključujući Vagnerovu grupu koja je povezana sa Kremljom, privatnu paravojnu organizaciju koja je aktivna u Siriji, Africi i Ukrajini, takođe je označeno kao subjekti od posebne zabrinutosti. Vagnerova grupa je određena zbog svojih aktivnosti u Centralnoafričkoj Republici, rekao je Blinken.

„Širom sveta, vlade i nedržavni akteri maltretiraju, prete, zatvaraju, pa čak i ubijaju pojedince zbog njihovih uverenja“, naveo je Blinken u saopštenju.

„SAD neće stajati po strani pred ovim zloupotrebama.

On je dodao da bi Vašington pozdravio priliku da se sastane sa svim vladama kako bi izneli konkretne korake za skidanje sa spiskova.

Vašington je pojačao pritisak na Iran zbog brutalnog gušenja demonstranata. Žene su mahale i palile maramama – koje su obavezne prema iranskim konzervativnim pravilima oblačenja – tokom demonstracija koje označavaju jedan od najhrabrijih izazova Islamskoj Republici od revolucije 1979. godine.

Ujedinjene nacije kažu da je više od 300 ljudi do sada ubijeno, a 14.000 uhapšeno u protestima koji su počeli nakon smrti 22-godišnje Kurdkinje Mahse Amini u pritvoru 16. septembra nakon što je privedena zbog „neprikladne odeće“.

Eksperti Ujedinjenih nacija su takođe pozvali većinski šiitski muslimanski Iran da zaustavi progon i uznemiravanje verskih manjina i prekine upotrebu religije za ograničavanje ostvarivanja osnovnih prava.

Bahajska zajednica je među najteže proganjanim verskim manjinama u Iranu, sa primetnim porastom hapšenja i ciljanja ove godine, što je deo onoga što su stručnjaci UN-a nazvali širom politikom ciljanja na različita verovanja ili verske prakse, uključujući hrišćanske preobraćenike i ateiste.

Sjedinjene Države su izrazile ozbiljnu zabrinutost zbog ljudskih prava u zapadnom kineskom regionu Sinđijang, koji je dom za 10 miliona Ujgura.

Grupe za ljudska prava i zapadne vlade dugo su optuživale Peking za zlostavljanje pretežno muslimanske etničke manjine, uključujući prinudni rad u logorima za interniranje.

Sjedinjene Države optužile su Kinu za genocid. Peking energično negira bilo kakve zloupotrebe.

Ostale zemlje označene kao zemlje od posebne zabrinutosti bile su Kuba, Eritreja, Nikaragva, Pakistan, Saudijska Arabija, Tadžikistan i Turkmenistan.

Američki Zakon o vjerskoj slobodi iz 1998. zahtijeva od predsjednika – koji dodjeljuje funkciju državnom sekretaru – da kao zemlje od posebne zabrinutosti odredi države za koje se smatra da krše vjerske slobode na sistematskoj i stalnoj osnovi.

Zakon daje Blinkenu niz političkih odgovora, uključujući sankcije ili odricanja, ali oni nisu automatski.